​Finalja e madhe PSG-Bayern/ Lewandovski godet shtyllën, Di Maria-s i ikën goli nga këmba

23/08/2020 21:32

Ishin futbollistët e skuadrës franceze që patën rastin më të mirë për të shënuar, por në kundërsulm bavarezët për pak sa nuk befasuan.

Ishte goditja e Lewandovskit ajo që goditi shtyllën pingule të portës së PSG-së duke lënë në heshtje skuadrën franceze që kërkon titullin e më të mirit në Evropë.

Pas këtij rasti, PSG pati serish rast të mirë shënimi, por goditja e Di Maria nuk përfundoi në rrjetën e Neuer, duke bërë që në finalen e Ligës së Kampionëve të mos ketë ende gola të shënuar.

Finalja PSG-Bayern:

Bayern nga tetë ndeshjet e fundit me PSG ka shënuar tri fitore, ndërsa PSG është treguar shumë më i mirë duke dalë fitues në pesë takime.

PSG dhe Bayern luajnë në finalen e Ligës së Kampionëve në ‘Estadio da Luz’ në Lisbonë.

Të dy skuadrat magjepsën rrugën për në finale ku presim një lojë tejet interesante.

Kampionët e Francës dhe të Gjermanisë po luftojnë për titullin e kampionit evropian me ekipe plot cilësi dhe potencial sulmues të jashtëzakonshëm.

Në njërën anë janë Neymar, Mbappe, Di Maria dhe Marquinhos, dhe në anën tjetër janë Lewandowski, Muller, Davies dhe Perishiq.

PSG arriti në finale duke mposhtur Borussia Dortmund 3:2 në raundin e parë me nokaut.

Pasuan ndeshjet e së tetës së finales së Ligës së Kampionëve në Lisbonë. PSG mposhti në mënyrë dramatike Atalanta 2:1 në çerekfinale, megjithëse humbi deri në minutën e fundit, dhe në gjysmëfinale ata eliminuan bindshëm Leipzig 3:0.

Bayern mposhti kundërshtarët e tyre në fazën e eliminimit me 18:3 në katër ndeshje. Ai eliminoi Chelsea me gjithsej 7: 1 në dy ndeshje, pas së cilës një lojë ishte e mjaftueshme për 8:2 kundër Barcelona.

Lyon ndërkaq u mposht me lehtësi në gjysmëfinale (3:0), por kjo lojë tregoi se sa e ndjeshme dhe e përshkueshme është mbrojtja e Bayernit kundër sulmuesve të shpejtë. Kjo është pikërisht ajo që posedon PSG.

Trajneri i Bayernit, Hansi Flick ka njoftuar se nuk do t’i ndryshojë taktikat e tij ndaj kundërshtarit, kështu që pritet që kjo të jetë një nga finalet më interesante të Ligës së Kampionëve.

Top Channel