Për ta mbrojtur fëmijën tuaj nga infeksioni, nuk mund ta mbani nën kambanë e xhamit, por mund ta forconi imunitetin e tij.

Ekspertët këshillojnë se çfarë hapash duhet të ndërmarrësh.Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar Për ta mbajtur fëmijën të shëndetshëm, është e nevojshme të kufizoni konsumimin e sheqerit, aditivëve dhe ushqimeve jo të shëndetshme, të përpunuara. Përqendrohuni në perime, fruta, arra dhe fara të freskëta, vezë, mish dhe ushqime të pasura me vitamina dhe minerale.

Shtesat për rritjen e imunitetit Ndonjëherë është e nevojshme të forcohet më tej imuniteti i fëmijëve. Është më mirë të përdorni shtesa që ndodhin natyrshëm. Në një gamë të gjerë të shtesave për forcimin e imunitetit të fëmijëve, pediatër, imunologë dhe alerologë të botës kanë veçuar kolostrum për mënyrën e tij të veçantë të veprimit. Duke gëlltitur kolostrumin, fëmija merr antitrupa që janë formuar tashmë, të cilët janë të gatshëm për të luftuar çdo infeksion.Gjumë i mjaftueshëm Në varësi të moshës, fëmijëve u duhet midis 8 dhe 14 orë gjumë në ditë. Prezantoni një rutinë. Fëmijët duhet të jenë në shtrat deri në orën 9 të mëngjesit.

Nëse ata janë nën moshën tre ose katër vjeç, ata gjithashtu kanë nevojë për një sy gjumë pasdite. Për sekretimin e duhur të melatoninës (hormoni i gjumit), ata duhet të flenë në errësirë, jo me dritën e ndezur, transmeton KosovaPress.Temperatura e ngriturMegjithëse shumë prindër përjetojnë panik sa më shpejt që termometri të tregojë se temperatura është e ngritur, duhet të kihet parasysh që në të vërtetë është vetëm një simptomë, jo shkaku i sëmundjes. Ethet janë një mënyrë në të cilën trupi i foshnjës lufton kundër infeksionit, kështu që mjekët këshillojnë që t’i jepni fëmijës antipiretikë, përveç nëse temperatura tejkalon 38.5 gradë.

Ethet ndikojnë negativisht në rritjen dhe zhvillimin e mikroorganizmave dhe do të thotë që organizmi e ka njohur problemin dhe ndezur sistemet e tij të mbrojtjes.Megjithëse rruga kryesore e infeksionit të traktit të sipërm respirator është ajri, transmetimi i kontaktit me dorë është gjithashtu shumë domethënës. Është thelbësore që fëmijët të lajnë duart rregullisht me ujë të ngrohtë dhe sapun, veçanërisht para dhe pas ngrënies, si dhe pas çdo përdorimi të tualetit.

Top Channel