PE: Ç’të bëjmë me Shqipërinë?

28/01/2011 20:35

Shqipëria ishte kryefjala e debatit në komitetin e jashtëm të Parlamentit Europian, ndërsa ministri i Jashtëm hungarez, Janos Martonyi, prezantonte prioritetet e Presidencës së BE-së.

“Ne rajon duhet te kushtojme vemendje, e di qe ka gjera qe na shqetesojne, ka gjera edhe te rrezikshme, e kjo u tregua me ate cfare ndodhi ne Shqiperi se fundmi. Presidenca, vete, nuk mund te behet pjese e debatit. Gjithcka mund te bejme eshte qe te inkurajojme palet qe te marrin pjese ne kete debat, permes nje ‘modus vivendi’ (shprehje latine per mosmarrveshjet politike, perkthehet menyre jetese), e cila do t’u mundesonte atyre integrimin europian dhe antaresimin. Ata duhet te levizin drejt ketij objektivi. Sherbimi i ri diplomatik eshte vene ne levizje. Jane zhvilluar takime me palet, por ajo cfare duhet sqaruar eshte se u takon atyre te merren vesh, ne (BE) thjeshte mund te luajme rolin e lehtesuesit te bisedimeve, e nuk ka asgje me shume qe mund te bejme pertej kesaj”, është shprejhur János Martonyi, ministër i Jashtëm i Hungarisë.

“Ngjarjet ne Tirane befasuan te gjithe dhe eshte momenti i te vertetes ai kur ne duam te manifestojme e te tregojme aftesite tona operuese. E kuptoj qe ishte befasuese edhe per Presidencen e BE-se, por gjithashtu mendoj se eshte koha e duhur e vendi i duhur qe te merremi me kete ceshtje. Kemi bere shume perpjekje per te bindur te dy palet, kryeministrin e Shqiperise dhe liderin e opozites – kryebashkiakun e Tiranes, qe te tregohen me te sinqerte, me te pjekur, me adult, nese me lejohet ta them keshtu”, deklaroi Jelko Kacin, eurodeputet slloven, liberal.

Nga salla: “Edhe Berisha…”

“Po, ai eshte kryeministri .. Por, per fat te keq, ne jemi ketu ku jemi e dua te di cili eshte perceptimi juaj mbi keto zhvillimet e fundit dhe c’parashikoni per te nesermen apo te ardhmen”, tha Kaçin.

“Ne duhet te shprehim gjithe keqardhjen tone ndaj Shqiperise e te sigurohemi se drejtesia do te behet, se shkaktaret e atyre vdekjeve e plagosjeve do t’i raportohen drejtesise, pa nderhyre ne punet e drejtesise per keto ngjarje. Me duhet t’ju njoftoj kolege se Shqiperia ndodhej ne nje ngerc politik prej kohesh e nuk u arrit nje zgjidhje gjate ketyre muajve. Dhe ngjarja nxitese ishte nje incident korruptive qe u denoncua. Tani, shtrohet pyetja cfare do bejme ne? Natyrisht qe ne nuk mund te rrime ulur ketu. Kjo ceshtje mund te ngrihet dhe ne sesionin mini-plenar. Presidenca tha se cdo veprim i yni duhet te jete i moderuar. Une them se ne duhet te kontribuojme, duhet t’i ndihmojme palet atje qe te arrijne nje zgjidhje”, tha Nikolaos Chountis, raportues për Shqipërinë në PE.

“Shqiperia deshiron te hyje ne BE, por ne sapo kemi pare policine shqiptare duke qelluar kunder demonstruesve. Njerez vdiqen. E pati dhe nje reagim inkurajues nga vete drejtesia shqipetare, menjehere me pas. Pyetja ime eshte cili eshte opinioni juaj per kete dhe cfare planesh keni per ta forcuar drejtesine ne Shqiperi, ne e ndihmojme Shqiperine e gjithashtu per te patur nje polici shqiptare qe respekton standardet dhe sjelljen e Bashkimit Europian”, deklaroi Pino Arlacchi, eurodeputet italian, SD.

“Vetëm mbi Shqiperine. Situata atje, sic po e shohim te gjithe, eshte vertet serioze. Eshte nje ceshtje vertet shqetesuese. Atje nuk ka shenje per te pare driten ne fund te tunelit. Madje une nuk shoh as tunelin ku mund te ishte kjo drite. Pra ajo cfare ne duam tani eshte qe t’i japim njezeri, nga te gjitha institucionet e BE-se, nje mesazh te vetem e te forte, qe mund te shkoje ne adresa te ndryshme, por duhet te japim vec nje mesazh, qe t’ju kerkojme udheheqesve politike atje te sillen si antare te NATO-s, qe jane, e presin qe te jene dhe ne BE. Nese ne vazhdojme te mbeshtesim e te dergojme mesazhe, nepermjet kanaleve te ndryshme ne adresa te ndryshme, kjo nuk do te ndihmoje, kjo vetem do te coje ne pershkallezimin e metejshem te situates. Jam plotesisht i vetdijshem per cfare po them. Ne duhet te dergojme vec nje mesazh te forte e ju si Presidence keni nje rol shume te rendesishem per te luajtur per t’ia arritur kesaj”, tha Eduard Kukan, kryetar i delegacionit për Ballkanin në PE.

“Ne nuk mund te imponojme nje sjellje ndaj paleve. Sigurisht ne duhet t’i inkurajojme, ne duhet t’ju shpjegojme atyre, se nese vijojne keshtu, ata do ta humbasin perspektiven europiane per nje periudhe shume, shume te gjate kohore. E shpresojme qe ata do ta kuptojne kete mesazh. Ne duhet te ndihmojme gjithashtu qytetaret shqiptare, te cilet e meritojne. Por ajo qe une nuk mund, e nuk dua ta bej ketu, eshte qe te marrë pozicione ne kete lufte politike qe vazhdon ne Shqiperi. Une ndjej se ndoshta disa prej jush do te donin qe te merrnin pozicione, me kete pale apo ate tjetrin, e kjo eshte ajo qe une nuk mund ta bej sigurisht. Jo vetem per shkak te rolit tim, por edhe sepse besoj se nuk do te isha shume ndihmues keshtu. Sigurisht qe rregullat baze duhet te respektohen nga te gjithe. Hetimet po vijojne mbi shkakun, pergatitjen, mbi ate cfare ndodhi ekzaktesisht gjate demonstrates”, deklaroi János Martonyi, ministër i Jashtëm i Hungarisë.

Ministri i Jashtem i Hungarisë, János Martonyi tregoi se zgjerimi eshte nje nga prioritetet e Presidences se BE-se. Por, ai pranoi se ka nje “lodhje” nga Unioni per kete politike, e pas Kroacise, do te kishte nje pushim, sic u shpreh ai, kjo edhe per shkak te procesit ku ndodhen vendet e rajonit.

Top Channel