“Berthamori”, debat i ri mes PD-se dhe PS-se

24/01/2010 19:45

Vendimi i Keshillit te Ministrave per ngritjen e Agjensive Kombetare Berthamore, e cila, pervec hartimit te kuadrit ligjor, mes te tjerash ka per detyre edhe perzgjedhjen e vendeve ku mund te ndertohet centrali berthamor ne Shqiperi, ka hapur nje debat te ri mes socialisteve dhe demokrateve.

Ngritjen e agjensise, socialistet e kane cilesuar si perpjekje te kryeministrit per te larguar vemendjen nga situata aktuale politike dhe ekonomike ne vend.

“Partia Socialiste i ben thirrje Kryeministrit qe t’i lere shakate e frikshme e te behet serioz, e perpara se te mendoje seriozisht per nje sipermarrje te tille, te mos filloje nga emerimi i militantit te radhes si Drejtor te Agjencise Kombetare Berthamore, por fillimisht t’i jape zgjidhje te menjehershme krizes politike dhe institucionale duke hapur kutite per transparence te plote te zgjedhjeve te 28 Qershorit, e me pas te vijoje me nje konsultim publik, te plote dhe serioz, konsultim qe nuk duhet te behet tani, por ne kohen e duhur. Ne te kundert, do e bejme ne dhe shumica dermuese e shqiptareve me referendum popullor”, deklaroi deputeti socialist Saimir Tahiri.

Por per demokratet, ky qendrim i socialistetve eshte shfaqje e mentalitetit antiglobalist dhe jo ne interest e vendit.

“Paragjykimi dhe denoncimi i ketij vendimi shume te rendesishem per vendin nga ana e Edvinit dhe bllokmeneve te rinj eshte thjesht nje qendrim atavist i bazuar ne doktrinen e eterve te tyre historik e biologjik por kryekeput i pavlere ne kohet e sotme. Persa i perket kercenimit per referendum, PD e njeh si legjitim dhe mjet demokratik referendumin por sa mund ta therrasin ate ata te cilet provuan referendumin ne Partine e tyre, por qe sic u pa perfundoi si “Kokoshi nje Thele”, ku sipas vete statistikave te tyre nga 87.000 antare te kesaj partie morren pjese gjithsej 6735 votues”, u shpreh zedhenesja e PD-se Erla Mehilli.

Top Channel