La Mansh, treni “Eurostar” bllokohet per 3 ore

07/01/2010 17:20

Pese jave pas incidentit qe bllokoi pese trena “Eurostar” me dy mije pasagjere ne bord brenda tunelit te La Manshit, nje tjeter tren mbeti i bllokuar sot per shkak te nje defekti.

Treni u nis mengjesin e sotem nga Brukseli drejt Londres dhe ne te udhetonin 260 pasagjere.

Nje zedhenes i “Eurostar” ka deklaruar se nje lokomotive e ka cuar trenin deri ne stacionin britanik “Ashford International”.

Shkaqet e defektit jane ende per t’u zbardhur, por per pasagjeret ishte nje eksperience mjaft e keqe. “Ndenjem per tre ore te bllokuar, njesoj sikur ishim varrosur te gjalle”, ka deklaruar nje udhetar.

Ne kete periudhe Britania e Madhe eshte perfshire nga reshje te dendura debore qe kane shkaktuar probleme ne sektorin e transporteve dhe kane cuar ne mbylljen e shkollave dhe zyrave.

Incidenti i dhjetorit, ku u perfshine pese trena, ishte shkaktuar nga kontrasti termik mes ajrit te ngrohte brenda tunelit dhe ajrit te ftohte jashte tij.

Top Channel