“Lugina e Mbreterve” drejt zhdukjes…

20/08/2009 11:55

Arkeologet japin alarmin per zhdukjen e shpejte te pasurise kulturore qe permban “Lugina e Mbreterve” ne Egjipt.

Sipas tyre, kjo pasuri kombetare rrezikon zhdukjen pas rreth 150 vjetesh nese do vazhdoje te qendroje e hapur per turistet. Eksperti i antikitetit egjiptian, Zahi Hawass ka thene per “Al Arabiya” se shume turiste e demtojne sitin arkeologjik prane Luksorit.

Por turistet nuk jane i vetmi faktor qe rrezikon zhdukjen e lugines pasi edhe lageshtira ka ndikuar ne shkaterrimin e pjesshem te varreve dhe objekteve te ndryshem. “Ne varret e mbreterve dhe mbretereshave te hapura per publikun ka shume demtime”, shprehet Hawass.

Nderkohe, qeveria vendase ka marre disa masa per te parandaluar shkaterrimin e kesaj trashegimie, duke instaluar sisteme te reja sigurie ne kete zone, ndersa disa varre jane mbyllur ndaj turisteve.

Top Channel