“Dow Jones” ne renie te thelle, pas “AIG”

02/03/2009 22:20

Treguesi “Dow Jones” i Wall Street ka rene ne nivelin e 7 mije pikeve, niveli me i ulet ne 12 vitet e fundit, pasi gjigandi amerikan i sigurimeve “AIG” humbi cerekun e aksioneve te tij prej 62 miliarde dollaresh.

Rezultatet e “AIG”-se u ben publike disa ore pasi qeveria amerikane lajmeroi nje kuote shpetimi prej 30 miliarde dollaresh per kompanite me ne rrezik, pas shumes prej 150 miliarde dollaresh qe tashme ishin marre qe ne planin e shpetimit te ish-presidentit George W. Bush.

Pervec “Dow Jones”, renie ne bursen e Nju Jorkut paten edhe treguesit e tjere. “Nasdaq” dhe “S&P500” paten nje renie, perkatesisht 54.99 dhe 32.67 pike.

Top Channel