“Honda Racing F1 Team”, asnje oferte serioze

23/02/2009 17:45

Presidenti i kompanise Honda Motor, Takeo Fukui ka perjashtuar cdo mundesi qe skuderia japoneze e Formula 1 te blihet nga nje kompani tjeter.

“Ka pasur oferta por asnje pretendent serioz. Per momentin e shikoj te veshtire mundesine e shitjes”, shprehet numri 1 i grupit te fuqishem japonez, duke iu pergjigjur ne menyre indirekte kompanise britanike Virgin. Diten e shtune, pronari i Virgin, Richard Branson u shpreh e ka ndjekur me interes skuderine nipotike edhe para se Formula 1 te perfshihej nga ndryshimet dhe kriza ekonomike.

Honda e njoftoi largimin nga garat ne muajin shtator, duke nisur bisedimet per shitjen e “Honda Racing F1 Team” per nje shume te barabarte me 420 milione euro.

Largimi i kompanise japoneze nga garat e Formula 1 i dha nje goditje te forte ketij sporti, por deri ne keto momente asnje skuderi tjeter nuk ka njoftuar mospjesemarrjen gjate ketij sezoni qe pritet te nise ne muajin mars.

Top Channel