Zjarret në Australi, kërcënim “katastrofik”/ Shpallet gjendje e jashtëzakonshme
11/11/2019 17:53

Dy shtete australiane, Uesli i Ri Jugor dhe Kuinsland, kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pasi zjarret po kthehen sipas zyrtarëve atje, në një kërcënim “katastrofik” për popullsinë që jeton në lindje të vendit. Të paktën tre persona kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë zhvendosur këto ditët e fundit si pasojë e kushteve atmosferike në të dy shtetet në fjalë. Autoritetet vendase thonë se moti do të përkeqësohet të martën rreth Sidnejt, qytetit më të madh.Aktualisht, më shumë se 120 zjarre janë aktive në Ueslin i Ri Jugor dhe Kuinsland. Në Uellsin e Ri Jugor zjarret kanë djegur, 970,000 hektarë tokë dhe kanë shkatërruar 150 shtëpi, e ka shtëpi të shkrumbuara edhe në Queensland. “Secili prej nesh duhet të alarmohet dhe të mendojë më të keqen”, ka deklaruar shefja e ekzekutivit te Uelsit të Ri Jugor, Gladys Berejiklian. Qeveria konservatore e Australisë ka refuzuar të deklarojë nëse ndryshimet klimatike i kanë kontribuuar kësaj klime.kryeministri Australian Scott Morrison tha vetëm se “mendimet e tij sot shkojnë për personat që kanë humbur jetën dhe familjet e tyre”.

Top News – Djali i Yllka Mujos/ Amos Zaharia zbulon disa sekrete
12/07 19:48
Top News – Kandidatura e Kanye West për President, Kim Kardashian tepër e shqetësuar
12/07 18:55
Top News – Montreal, distancimi social/ Në tryeze, me manekinë në mes – Pa koment
12/07 18:14
Top News – Festivali i harkut/ Mongoli, mbahet pa spektatore – Pa koment
12/07 18:13
Top News – Turistët amerikanë/ Amalfi ia ndien mungesën – Pa koment
12/07 18:13
Top News – U zhduk në liqen/ Dhimbja e nënës së aktores
12/07 17:13
Top News – Papa: Dhimbje e madhe për Shën Sofinë që bëhet xhami në Stamboll!
12/07 15:36
Top News – Koronavirusi/ Hungaria u ndalon hyrjen shqiptarëve!
12/07 14:37
Top News – Këshilli Botëror i Kishave letër Erdoganit për Shën Sofinë
12/07 14:36
Top News – Imazhet e grave/ ‘Bukuria një gjuhë universale’
12/07 14:32
Top News – Elon Musk, tani më i pasur se Warren Buffet!!!
12/07 14:11
Top News – Vaksina e koronavirusit, amerikanët/ Një në tre, nuk e bëjnë!
12/07 12:17
Top News – Menaxhimi i koronavirusit/ Shpërthejnë protestat në Izrael
12/07 12:14
Top News – Për herë të parë, Donald Trump vendos maskë!
12/07 11:23
Top News – Presidenti Iranian/ “Nuk mbyllemi, nuk përballohet”
11/07 18:57
Top News – Robert De Niro/ Covid ‘falimenton’ aktorin
11/07 18:28
Top News – Ghana, trashëgimia/ Tregon letërsinë afro-amerikane – Pa koment
11/07 17:21
Top News – Liqeni në Itali/ Kulla e orës tërheq turistët – Pa koment
11/07 17:20
Top News – Zhdukja e aktores/ Pamjet e fundit nga rivera – Pa koment
11/07 17:19
Top News – Indonezi, aktivistët/ Shpëtojnë qentë nga kasapi – Pa koment
11/07 17:18