Zjarret në Australi, kërcënim “katastrofik”/ Shpallet gjendje e jashtëzakonshme
11/11/2019 17:53

Dy shtete australiane, Uesli i Ri Jugor dhe Kuinsland, kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pasi zjarret po kthehen sipas zyrtarëve atje, në një kërcënim “katastrofik” për popullsinë që jeton në lindje të vendit. Të paktën tre persona kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë zhvendosur këto ditët e fundit si pasojë e kushteve atmosferike në të dy shtetet në fjalë. Autoritetet vendase thonë se moti do të përkeqësohet të martën rreth Sidnejt, qytetit më të madh.Aktualisht, më shumë se 120 zjarre janë aktive në Ueslin i Ri Jugor dhe Kuinsland. Në Uellsin e Ri Jugor zjarret kanë djegur, 970,000 hektarë tokë dhe kanë shkatërruar 150 shtëpi, e ka shtëpi të shkrumbuara edhe në Queensland. “Secili prej nesh duhet të alarmohet dhe të mendojë më të keqen”, ka deklaruar shefja e ekzekutivit te Uelsit të Ri Jugor, Gladys Berejiklian. Qeveria konservatore e Australisë ka refuzuar të deklarojë nëse ndryshimet klimatike i kanë kontribuuar kësaj klime.kryeministri Australian Scott Morrison tha vetëm se “mendimet e tij sot shkojnë për personat që kanë humbur jetën dhe familjet e tyre”.

Franca, konferencë donatorësh/ Komisioneri i krizave të BE në Tiranë: Presim vlerësimin për nevojat
05/12 19:56
Erdogan takon Micotaqis – Në agjendë, marrëveshja detare
05/12 15:31
Ushtari amerikan vret dy persona në Pearl Harbor
05/12 15:18
Ukrainë/ Zjarr në konvikt, viktima dhe të zhdukur
05/12 15:18
Macron: Qëllimi i Ballkanit është të tërheqim të gjithë Rajonin në BE
05/12 15:08
Bredhi në kongres, Nensi Pelosi ndez dritat
05/12 14:31
Palmer: Duam njohje të ndërsjellë Kosovë-Serbi
05/12 14:17
Dënohet Todosijeviç, quajti trillim masakrën e Reçakut
05/12 14:05
15 mln euro ndihma nga BE/ Presidentja e KE: Solidarizim me Shqipërinë
04/12 19:43
Samiti i NATO-s në Londër/ Rama: Europa e tregoi që është me ne, fola edhe me Trump
04/12 19:37
Mediat gjermane për tërmetin: Rindërtimi mund të kushtojë deri në 1 miliardë euro
04/12 18:26
Vuçiç me Putin: Nuk jam optimist për Kosovën
04/12 17:35
Samiti i NATO-s, mungesë uniteti në aleancë
04/12 12:23
Shtëpia e Bardhë, dekorime me temë “shpirti amerikan”
04/12 12:22
Vucic në Rusi: Do bisedoj me Putinin për Kosovën
04/12 12:18
Samiti i NATO-s, Rama krah liderëve botërorë
04/12 12:17
SOS në Bosnje! Emigrantët në kushte katastrofike
04/12 12:15
Edhe në Athinë ndizen qirinj për viktimat e tërmetit
03/12 22:45
Samiti i NATO-s në Londër/ Rama do të kërkojë ndihmë për tërmetin nga vendet anëtare
03/12 19:33
Harta e rrezikut nga tërmetet/ Ballkani, vendet e Mesdheut dhe Turqia më problematiket në Europë
03/12 19:28