Wake Up/ Skënder Sherifi sjell kujtimet e rinisë në vargje
12/04/2019 13:09

Skënder Sherifi është një poet i njohur frankofon, i cili sapo ka sjellë në gjuhën shqipe librin e tij më të fundit me titull "Borderline". Ky libër është një lloj autobiografie, pasi vetë autori rrëfen kujtimet e rinisë së tij (në moshën 21 vjeç), të cilën e kaloi jashtë Shqipërisë. "Borderline "do të thotë jashtë kufijve, midis disa botëve, njësoj si vetë Sherifi. Ai ka lindur në Tropoja dhe prej kohësh jeton në Belgjikë. Më herët shtypi belg e ka renditur librin “Love” mes 10 më të mirëve në të gjithë Evropën frankofone, si Franca, Zvicra, Belgjika e Luksemburgu. Edhe pse e ka ndërtuar karrierën jashtë vendit, ai rikthehet herë pas here në Tiranë, sikurse edhe këtë here për këtë botim të ri.

TKOB, në “shtëpi” në janar/ Mbyllet sezoni artistik. “Opera në Park” në Sheshin Skënderbej
17/07 20:45
Jul Çesari/ Drama shekspiriane në Tiranë
14/07 20:34
Një libër për bllokun/ “Blloku” i Isuf Kalos tregon historinë e lagjes famkeqe
12/07 16:25
“Otello” në Butrint/ Trupa e teatrit bullgar ngjitet në skenën e festivalit veror
12/07 12:19
“Jul Cezari” vjen në Tiranë/ Premiera e regjisorit Ivica Buljan, në oborrin e tetarit
11/07 21:29
Të kuptosh Ballkanin/ ‘Bashkarisht’ mbledh 8 artistë nga vendet e rajonit
09/07 20:00
Domingo ende në skenë/ Tenori 78-vjeçar në festivalin më të vjetër operistik
09/07 12:53
Nis festivali i filmit të shkurtër/ Korçë, 50 filma nga 27 vende në garë
09/07 12:38
Festivali i teatrit në Butrint/ Trupat e rajonit marrin pjesë në edicionin e 17-të
09/07 12:26
Bashkim Shehu në italisht, përkthehet romani që i dha çmimin “Balkanika”
08/07 20:37
Verë dhe portokalle/ Të shtunën spektakli gjigant në sheshin Skënderbej
05/07 20:01
Veprat e Kolë Idromenos/ Në një ekspozitë të gjitha pikturat që ndodhen në institucionet shtetërore
05/07 19:58
Ekspozitë me histori shqiptare, punimet e studentëve për diplomimin
04/07 15:54
Berat, restaurohen banesat monument
29/06 12:37
Statuja e Rodonit në Durrës, vepra e skulptorit Ilirjan Xhixha
27/06 16:01
Jorgo Dalaras do këndojë shqip, sonte koncerti në amfiteatrin e Tiranës
26/06 16:16
Librat e verës për fëmijët; Cilat janë titujt që rekomandohen për t’u lexuar?
24/06 16:28
Një film kinez për Shqipërinë: “Balkan Blood” po shfaqet në kinema në Tiranë
24/06 15:46
Kampionati i mjekrave/ Fiton garuesi me mjekër si Garibaldi
24/06 14:54
Spanja e Korçës /Historia e gruas së parë që këndoi serenatat
23/06 13:04