Wake Up/ Si e krijuam makinën e parë elektrike “Electric Buggy”. Flasin të rinjtë nga Gjakova
07/11/2019 11:16

Të rinjtë e Gjakovës na surprizojnë përsëri me një shpikje tepër produktive, një makinë elektrike të krijuar nga zero. Electric Buggy është një makinë elektrike urbane e krijuar nga 5 të rinj nga organizata BONEVET të moshave 16-18 vjeç. Ky projekt u realizua në kuadër të programit "Mësimi i bazuar në projekte", ku të rinjtë, Dion Doli, Gëzim Haziri, Lea Sina, Ema Nallbani dhe Doris Manxhuka përveç avancimit të njohurive teknike, kanë mësuar të punojnë në ekip në një projekt të madh, të prezantojnë dhe të kërkojnë sponsor, të menaxhojnë projektin dhe resurset e tij në tërësi. Qëllimi kryesor i Electric Buggy është të vendoset në shërbim të komunikacionit në Çarshinë e Vjetër në Gjakovë, zonë me rëndësi të lartë të trashëgimisë kulturore dhe tregtare. Kjo dhe tjera makina të ngjashme elektrike do të zëvendësonin makinat me djegie të brendshme që ndotin ambientin dhe krijojnë zhurmë, duke transformuar Çarshinë e Vjetër në Gjakovë në një zonë miqësore ndaj ambientit, e njëkohësisht të shërbejë si model për qytetet tjera. Rreth dy vite më parë e njëjta organizatë me disa të rinj të tjerë bënë të mundur përshtatjen e një makine me benzinë në një makinë elektrike.

Wake Up/ Lindi Trimi, Ramushit i thashë më mirë t’ia vëmë frikacak emrin, boll me trima
27/01 12:41
Wake Up/ Anita Haradinaj: Ramushi në Hagë, momentet më të vështira për mua
27/01 12:41
Wake Up/ Anita Haradinaj: Do të më pëlqente t’i rikthehesha gazetarisë së terrenit
27/01 12:36
Wake Up/ Aktivistja shpërthen në lot për qentë e rrugës
27/01 12:36
Wake Up/ “Monger” baleti që bën bashkë gjuhën e trupit dhe fjalën
27/01 12:32
Wake Up/ Anita Haradinaj:Tani e kam një arsye pse vij në Tiranë
27/01 12:27
Wake Up/ Padia ndaj bashkisë Tiranë: Vidhen fondet dhe qentë helmohen me acid klorhidrik
27/01 12:13
Wake Up/ Alarmi KE: Nga kozmetika te makinat. Lista e produkteve që na rrezikojnë jetën
27/01 11:53
Wake Up/ Apnea, sindroma që të merr frymën, 5-10% e popullatës vuan nga ky çrregullim
27/01 11:19
Wake Up/ Enkel Demi: Do doja të më cilësonin shkrimtar i mirë më shumë se gazetar i mirë
24/01 11:43
Wake Up/ Enkel Demi rikthehet pas 19 – vjetësh në studiot ku u themelua Top Channel
24/01 11:42
Wake Up/ Të hapësh shishen e ujit me doreza boksi këtë e bën vetëm një nënkampione Evrope
24/01 11:41
Wake Up/ Mos përdorni filtra në Instagram sepse merrni më pak like
24/01 11:40
Wake Up/ Njihuni me vajzat që ju japin përqafime falas në rrugë
24/01 11:39
Wake Up/ “Tokio 2020”, dhurata që boksieria Elsidita Selaj, do t’i bëjë vetes këtë vit
24/01 11:24
Wake Up/ Enkel Demi, fitues i çmimit “Romani i Vitit”: Pse hezitoja ti botoja romanet e mia
24/01 11:11
Wake Up/ “Shtëpia shqiptare” projekti i rrallë që dokumenton vilat e vjetra karakteristike
24/01 10:54
Wake Up/ Protesta e studentëve me diploma dhe doktoratura nga “Universiteti i korrupsionit”
24/01 10:46
Wake Up/ Dasma shqiptare kërcehet në Gjermani nga balerinë kinezë, japonezë e brazilianë
23/01 13:10
Wake Up/ Viola Spiro: Jo më foto më bikini, dua t’i largohem epitetit të vajzës seksi
23/01 12:23