Wake Up/ “Shtëpia shqiptare” projekti i rrallë që dokumenton vilat e vjetra karakteristike
24/01/2020 10:54

Në çdo qytet, fshat ka shtëpi nga ato të vjetrat, karakteristike. Por jo të gjithë kanë informacionin e nevojshëm në lidhje me historikun e ndërtimit të tyre, stilin arkitekturor, ndryshimet nëpër të cilat kanë kaluar ndër vite dhe gjendjen e tyre aktuale. Por tani në sajë të një projekti të ndërmarrë "The Albanian House" apo " Shtëpia Shqiptare" nga një grup arkitektësh të rinj, ku këta të fundit kanë hulumtuar në terren dhe jo vetëm, duke krijuar një hartë të shtëpive të vjetra karakteristike, e cila në fakt nuk do të na shërbejë vetëm ne shqiptarëve për të mësuar më shumë mbi trashëgiminë tonë kulturore por do të jetë dhe një guidë shumë e mirë për turistët e huaj. Ndërkaq ky është një projekt që nëpërmjet tipologjive karakteristike të shtëpive dëshmohet edhe për një zhvillim të caktuar socio-ekonomik në Shqipëri, nga gjysma e dytë e shekullit të 18-të, deri në gjysmën e parë të shekullit të 20-të. Projektit "The Albanian House" është iniciuar nga dy arkitektet Jora Kasapi dhe Sonia Budini.

Wake Up/ “Jimi Hendrix” i kitarës akustike interpreton live në Wake Up
21/02 12:15
Wake Up/ Jimi Hendrix” i kitarës akustike: Me nënën flas gjuhën arbëreshe, jam krenar për origjinën
21/02 12:14
Wake Up/ Antonio Forcione i cilësuar si “Jimi Hendrix” i kitarës akustike, koncerte në Shqipëri
21/02 12:10
Wake Up/ Fundjavë karnavalesh nga Shkodra në Gjirokastër
21/02 11:58
Wake Up/ Dy mjeket shqiptare që “zbuluan” çrregullimet e personalitetit pas atakut kardiak
21/02 11:38
Wake Up/ Krijohet regjistri i mjekëve shqiptarë në Evropë
21/02 11:36
Wake Up/ Mirgit Vataj i Alo 116: Në Shqipëri ka një rrjet të mirëfilltë pedofilësh
21/02 11:26
Wake Up/ 1 në 10 fëmijë shqiptarë është abuzuar seksualisht. 8 raste abuzimi vetëm në një vit
21/02 11:25
Wake Up/ Teknologjia po vret shqipen, Dhurata Shehri: Nuk janë vetëm të rinjtë fajtorë
21/02 11:16
Ulje e ndjeshme temperaturash, njihuni me parashikimin e motit për sot
21/02 08:28
Wake Up/ Branka Petriç hap pas 10 vitesh valixhen e kujtimeve të bashkëshortit Bekim Fehmiu
20/02 12:33
Wake Up/ Bekim Fehmiu, “Odisea’ shqiptar në një film-dokumentar me regji të Valmir Tertinit
20/02 12:32
Wake Up/ Për herë të parë një anketim kombëtar për kopshtet; Larg standardeve evropiane
20/02 12:30
Wake Up/ Rinaldo Sata, fotografi provokues. Puna me Bella Hadid, Eva Herzigova apo Harper Bazaar
20/02 11:45
Wake Up/ Alarmi: Metalet toksike në lumin e Lanës, 104 herë më shumë se standardi i BE
20/02 11:42
Wake Up/ OSHEE: Vjedhësit e energjisë do dënohen edhe me burg edhe gjobë. Ja pse këto masa
20/02 11:29
Reshje dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
20/02 07:38
Wake Up/ Këngëtarja Ermira Babaliu nga Amerika u gjen strehë banorëve të prekur nga tërmeti
19/02 12:38
Wake Up/ Gazetari Bibe: Shqiptarët në Greqi dalin në rrugë për tallava dhe jo për pensionet
19/02 12:31
Wake Up/ Ermira Babaliu: Këngët që krijohen sot nuk të thonë asgjë
19/02 12:30