Wake Up/ “Salome” tragjedia që provokon me seksualitet dhe trondit emocionalisht
10/04/2019 12:39

Tragjedia “Salome” është e cilësuar si një nga kryeveprat e Oscar Wilde që provokon emocione tronditëse. Kujtojmë se “Salome” është vënë në shumë skena të botës nga regjisorë të ndryshëm. Vepra vjen premierë në skenën e Teatrit Eksperimental në Tiranë me regji të Carlo Sciaccaluga dhe në role me aktorët Yllja Mujo, Ermira Hysaj, Alert Çeloaliaj, Ervin Bejleri, Alesia Xhemalaj, Emiliano Bufazi, Ermir Hoxha etj. “Salome” është një dramë thellësisht psikologjike. Osacar Wilde ka arritur të ndërtojë personazhe të ndërlikuara dhe komplekse. Studiuesit janë shprehur se: "Nëpërmjet Salomesë, Osacar Wilde kërkonte të përballte publikun viktorian me seksualitetin e tij. ...nëpërmjet figurës së Salomesë ai portretizoi “seksin për seks” pa qëllim ose funksion. Salomeja e Osacar Wilde paraqet mposhtjen e forcave të rendit dhe ligjit nga forcat e dëshirave të paligjshme seksuale".

TKOB, në “shtëpi” në janar/ Mbyllet sezoni artistik. “Opera në Park” në Sheshin Skënderbej
17/07 20:45
Jul Çesari/ Drama shekspiriane në Tiranë
14/07 20:34
Një libër për bllokun/ “Blloku” i Isuf Kalos tregon historinë e lagjes famkeqe
12/07 16:25
“Otello” në Butrint/ Trupa e teatrit bullgar ngjitet në skenën e festivalit veror
12/07 12:19
“Jul Cezari” vjen në Tiranë/ Premiera e regjisorit Ivica Buljan, në oborrin e tetarit
11/07 21:29
Të kuptosh Ballkanin/ ‘Bashkarisht’ mbledh 8 artistë nga vendet e rajonit
09/07 20:00
Domingo ende në skenë/ Tenori 78-vjeçar në festivalin më të vjetër operistik
09/07 12:53
Nis festivali i filmit të shkurtër/ Korçë, 50 filma nga 27 vende në garë
09/07 12:38
Festivali i teatrit në Butrint/ Trupat e rajonit marrin pjesë në edicionin e 17-të
09/07 12:26
Bashkim Shehu në italisht, përkthehet romani që i dha çmimin “Balkanika”
08/07 20:37
Verë dhe portokalle/ Të shtunën spektakli gjigant në sheshin Skënderbej
05/07 20:01
Veprat e Kolë Idromenos/ Në një ekspozitë të gjitha pikturat që ndodhen në institucionet shtetërore
05/07 19:58
Ekspozitë me histori shqiptare, punimet e studentëve për diplomimin
04/07 15:54
Berat, restaurohen banesat monument
29/06 12:37
Statuja e Rodonit në Durrës, vepra e skulptorit Ilirjan Xhixha
27/06 16:01
Jorgo Dalaras do këndojë shqip, sonte koncerti në amfiteatrin e Tiranës
26/06 16:16
Librat e verës për fëmijët; Cilat janë titujt që rekomandohen për t’u lexuar?
24/06 16:28
Një film kinez për Shqipërinë: “Balkan Blood” po shfaqet në kinema në Tiranë
24/06 15:46
Kampionati i mjekrave/ Fiton garuesi me mjekër si Garibaldi
24/06 14:54
Spanja e Korçës /Historia e gruas së parë që këndoi serenatat
23/06 13:04