Wake Up/ Prishtina gjen zgjidhje: Gjobë 90 euro për ata që shpërndajnë fletushka reklamuese
10/05/2019 12:56

Të gjithëve na ndodh shpesh që të shohim fletushka të ndryshme reklamuese në rrugë, poshtë apartamentit, në hyrje të pallatit apo edhe në xhamin e makinës… Në shumë raste përpos ndotjes së ambientit për shumë qytetarë shndërrohet edhe në bezdisje ky fakt. Por duket se së fundmi lidhur me këtë janë marrë masa ndëshkuese. Dhe kjo ka ndodhur në Kosovë , në Komunën e Prishtinës. Vetëm pak ditë më parë në këtë komunë, është njoftuar se kush shpërndan fletushka reklamuese në ambientet publike, pallate, ndërtesa, institucione, do të dënohet me një gjobë që shkon deri në 90 euro por edhe më shumë. Ka qenë vetë drejtori i Inspeksionit në këtë komunë, Adonis Tahiri i cili ka folur në Wake Up për këtë vendim. Por ky është një problem që na prek edhe ne shqiptarëve. Eksperti i politikave mjedisore, Romeo Hanxhari rekomandoi një nga rrugët që mund të ndiqet në zgjidhjen e këtij problemi në Shqipëri nga pushteti vendor.

U shkel ligji me Gylenistët, hetim parlamentar për dëbimin e shtetasve turq
24/06 20:02
Holandezi zgjedh Prishtinën për të jetuar
22/06 13:40
Turizëm kundër emigrimit/ Historia e të rinjve që po kthejnë shtëpitë në bujtina
22/06 13:10
“Lufta” e peshkut Shkup-Prishtinë. Maqedonia bllokon importin nga Kosova
22/06 12:39
Dështon samiti i Parisit, shtyhet pa afat takimi Kosovë-Serbi
21/06 15:38
Përse nuk hiqen vizat? Haradinaj: Procesi ka ecur përpara
19/06 16:22
Të rinjtë largohen nga Kosova, drejt Gjermanisë me agjencitë e punësimit
19/06 13:04
“Lindja e një demokracie”; Libri i Jacques Baudouin për Kosovën
15/06 15:25
Tregu në Kosovë, inflacioni në shkallën 3.4 për qind
15/06 12:23
Presidenti Thaçi dekoron në Tiranë personalitetet që ndihmuan Kosovën: Faleminderit çdo shqiptari
14/06 15:51
“Nuk ka masa ndaj Shqipërisë”
14/06 12:49
Produktet nga Shqipëria, Kosova ‘jo’ masave mbrojtëse
13/06 20:03
Dita e lirisë së Kosovës/ Klinton dhe Albright në festën e madhe në Prishtinë
12/06 19:41
Klinton viziton Prishtinën. Ish presidenti në përvjetorin e hyrjes së NATO në Kosovë
11/06 20:17
Shtëpia e Bardhë deklaratë në 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës
11/06 17:15
Kosova e pamposhtur/ Festë në Prishtinë për fitoren ndaj Bullgarisë
11/06 13:33
“Dialogu, e vetmja rrugë”/ Shtëpia e Bardhë deklaratë në 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës
11/06 10:50
Palmer: Hiqni taksën/ Diplomati i lartë amerikan takon Vuçiç në Beograd
10/06 17:24
Takim për Kosovën në OKB/ Në KS do paraqitet raporti
10/06 17:23
Gjykata për krimet serbe; Kosova do t’i kërkojë ndihmë Shqipërisë në OKB
08/06 14:33