Wake Up/ Petrit Ymeri: Bibliotekat në shkolla janë të varfra. Merrni shembull nga Kosova
31/05/2019 15:34

Duket se brezi i ri po rritet larg librit. Statistikat e lexueshmërisë në vend por dhe nevoja e fushatave të leximit që prodhon pa fund ky vend duket se shqiptarët kanë filluar të kenë një raport jo të mirë me leximin, një dashuri që në fakt kultivohet qysh fëmijë. E prandaj këta të fundit janë në qendër të dhjetëra fushatave, aktiviteteve e tryezash që organizohen nga institucione por dhe botues që si qëllim nga nxitjen e leximit te kjo moshë. Sot në " Ëake Up" ishte i ftuar, kryetari i Shoqatës së botuesve Petrit Ymeri. Ai tha se fëmijët kanë dëshirë për të lexuar, por bibliotekat në shkolla janë ende shumë të varfëra me tituj dhe kanë mbetur shumë mbrapa. Po çfarë autorësh lexojnë fëmijët dhe kush është i preferuari? Ne pyetëm fëmijë të shkollave 9-vjeçare në Tiranë dhe titujt që ata kishin lexuar ishin nga autorët shqiptarë dhe ata të huaj.

Spongebob mbush 20 vjeç
13/07 11:59
Sfida me tapën e shishes, Flor Agalliu e realizon me sukses në mes të emisionit!
12/07 18:37
Mariza Ikonomi kujton “sikletet” e aventurës në kroçiere: Sa e kam sharë veten në ato momente!
12/07 18:25
Era Rusi zbulon prapaskenat e klipit të ri: Plasi syri i keq!
11/07 20:03
Një gjysh dhe vjehërr si Kastriot Tusha: Kam një mbesë dhe një nuse të mrekullueshme!
10/07 21:27
As një dhe as dy, por ja sa fëmijë dëshiron të ketë Besa Shahini
10/07 21:24
Pas rikthimit, surprizon G-Bani: Unë jam legjenda!
09/07 18:16
Paloma zbulon “vesin” e të shoqit: Sa herë grindemi, merr të ëmën në telefon…
08/07 18:28
E puthi “i dashuri” i adoleshencës! Fatma Haxhialiu rrëfen momentin emocionues në koncert!
05/07 19:20
Maturantja më e bukur e 2019, Xhoi Fusha: Humba takimin me Fadil Berishën!
04/07 20:17
Më shumë se 10 vite karrierë, ja kujt ia dedikon suksesin Dren Abazi!
03/07 20:22
Producentja e njohur ironizon blerjet e luksit: Jam e lumtur me çanta 25 euro!
01/07 19:17
Qau para se të hynte në emision! Lei Kraja zbulon arsyen që e bëri të derdhte lot!
26/06 19:28
Trim Jetullahu në një bashkëpunim me këngëtaren e njohur! Ja për kë bëhet fjalë!
24/06 19:30
U sulmua nga arinjtë, kjo është aventura e pabesueshme e “amerikanes së Valbonës”
21/06 18:55
Aulona Musta ka një përgjigje për ata që i thonë “Je bërë si burrë”!
20/06 19:37
Verë dhe portokalle/ Trupa e humorit argëton durrsakët
20/06 12:37
Edhe Orgesa Zaimi drejt muzikës popullore?! Këngëtarja zbulon projektin e veçantë
19/06 20:21
Maya ka rilindur pas lindjes së djalit: Është mrekullia pas dëmeve shpirtërore!
19/06 19:48
Nëse jo këngëtare, ja çfarë profesioni do kishte sot Remzie Osmani
19/06 19:25