Wake Up/ Përparim Kabo: Emrat e fëmijëve nga serialet televizive cënojnë identitetin
25/04/2019 12:55

Nganjëherë lidhemi aq shumë me një personazh filmi sa nuk hezitojmë që dhe fëmijëve tanë ti quajmë si personazhi ynë i preferuar. Së fundmi në Gjermani, sipas autoriteteve gjermane të qeverisjes lokale seriali “Game of Thrones” ka ndikuar edhe në emrat e foshnjave. ”Që prej vitit 2006, emri John del 365 herë i përdorur si emër i parë ose i dytë në regjistrin e të dhënave. Arya, emri i kushërirës së John, u është vënë 250 vajzave në Gjermani. Edhe Shqipëria nuk bën përjashtim nga ky trend . "Wake Up" bëri një kërkim në regjistrat e INSTAT dhe vumë re nga kërkimi ynë se në shumicën e rasteve emra të tillë nuk përshtaten fare me kulturën tonë, madje tingëllojnë ҫuditshëm edhe në shqiptim. P.sh. Emri John që është kaq shumë i përhapur se fundmi në Gjermani për shkak të serialit Game of Thrones në fakt shqiptohet Gjon një emër tipik shqiptar por prindërit shqiptarë në 10 vitet e fundit preferojnë që fëmijën e tyre ta quajnë JOHN në regjistrat e gjendjes civile dhe jo GJON siç është realisht ky emër në shqip. Dhe raste të tilla ka shumë...

Pastrimi në Lezhë e Shëngjin/ Aksioni nisi që në orën 4 të mëngjesit
19/08 12:58
Humbin dy turiste në alpe/ Apeli për ndihmë, mund të jenë mes Shqipërisë, Kosovës dhe Malit të Zi
19/08 12:33
Exclusive/ Digjet një autobus në rrugën Tiranë-Elbasan, dyshohet për autobusin e tifozave të Partizanit
18/08 23:43
Shuhet Thoma Kristo/ Profesori ishte njëri nga themeluesit e shërbimit të pediatrisë në Shqipëri
18/08 21:43
“Open Cinema” në Gjirokastër/ Do të shfaqen filma të para dhe pas viteve ‘90
18/08 17:38
Të mbijetuarit e regjimit komunist/ Ish të persekutuarit mblidhen në Lushnjë, një nga zonat e internimit
18/08 15:47
Vlorë/ Trafik i rënduar te “Uji i Ftohtë” (video)
18/08 13:34
Terrorizoi spanjollët, Mihal Kokëdhima sot llogari para drejtësisë
18/08 11:29
Dokumente për Vettingun/ Qytetari që mbledh denoncimet për gjyqtarë e prokurorë
17/08 23:41
Vdekja e punëtorëve, në pranga drejtuesit teknik të dy firmave, procedim edhe për punonjësit e Inspektoriatit të Punës
17/08 16:18
TVSH me këste, ndryshon udhëzimi për bizneset që kanë detyrime të prapambetura
17/08 15:53
Rrugë që lidh Selitën me Tiranën,Veliaj: Investimi i ri në Kopshtin Botanik dhe Zoologjik
17/08 15:36
Procesi i digjitalizimit, dekoder falas për çdo paketë të Digitalb
17/08 12:28
Në luginën magjepsëse të Curajt, turistët e huaj e konsiderojnë si sekreti i fundit i alpeve shqiptare
17/08 12:24
Pushuesit rikthehen në Pishporo, shumë emigrantë në një nga tre plazhet e Fierit
17/08 12:17
Pastrimi i Sarandës, mbetjet gjatë sezonit turistik janë pesëfishuar
17/08 12:16
Shembja e skelës së pallatit në Tiranë, shkon në dy numri i viktimave (emra+video)
16/08 20:05
Zjarr në fshatin Vjosë, era favorizon flakët (Video)
16/08 17:28
Shembja e skelës së pallatit në Tiranë, shkon në dy numri i viktimave (video)
16/08 17:08
Restaurimi i pallateve/ Investimi në Tiranë nga Fondi i Komunitetit
16/08 16:13