Wake Up/ Maratonë Basketbolli në kryeqytet, 10 orë lojë për të gjitha grupmoshat
24/05/2019 12:44

Këtë fundjavë e konkretisht të dielën organizohet maratona më e gjatë e lojës së basketbollit e organizuar ndonjëherë. Për 10 orë rresht duke filluar nga ora 9.00 e mëngjesit të kësaj të diele e deri në orën 19.00 të mbrëmjes në një fushë të improvizuar tek 3 vëllezërit Frashëri do të organizohet një turne basketbolli 3x3. Një format i ri i lojës së basketbollit i cili prej kohësh është zhvilluar me përkrahjen e FIBA (Federata Ndërkombëtare e Basketbollit) në shumë organizime ndërkombëtare.Loja tradicionale e basketbollit luhet me nga 5 lojtarë në secilën skuadër, ku secili prej tyre duhet të fusë sa më shpesh topin në koshin e kundërshtarit. Ndërsa për basketbollin 3x3 janë 4 lojtarë ( 3 në fushë dhe 1 rezervë).Grupmoshat që do të dominojnë janë të kategorisë Elitë (të rritur) dhe përgjatë ditës do të ketë edhe përfshirje të mini aktiviteteve basketbolli 3x3 me fëmijë (U-12, U-14 dhe U-16 djem/vajza) nga akademia Galaktikët. Që pas vitit 2006 aktivitete të tilla janë zhvilluar në disa qytete, Tiranë, Durrës dhe Shkodër .

Francë/ Mbahet ndeshja e veçantë, futbolli i gjysheve
20/06 18:08
Risia në sport, tani edhe sërf elektrik
20/06 17:56
Platini lë policinë: “Shumë zhurmë për asgjë”
19/06 16:49
Probleme me Fair Play Financiar, Milan rrezikon përjashtimin nga Europa League
19/06 05:40
Parada e kampionëve/ Një milionë persona në rrugët e Torontos për fitoren e NBA
18/06 16:40
Kur politika pengon sportin/ Debate në Kosovë për basketbollin
18/06 16:18
Arrestohet Michel Platini
18/06 12:10
Fener apo Galatasaray, Muriqi në fokusin e gjigantëve
18/06 04:32
Shorti në Champions / Vazot e Partizanit dhe Shkëndijes
18/06 03:55
Vdes në gjykatë ish presidenti
18/06 02:30
Partizani, prezantohet Lerda: Objektivi, përgatitja për Champions
17/06 15:05
Skandalet dhe licensat në futbollin shqiptar, ç’thonë të huajt për ne
17/06 11:38
Futbollistët 15-vjeçar/ Turneu edhe në Kosovë për 15 vjetorin e Digitalb
16/06 10:15
Arena Kombëtare drejt përfundimit, FSHF ka në projekt edhe dy stadiume të reja
15/06 21:09
Trajneri i ri i partizanit /Franko Lerda merr ekipin kryeqytetas
14/06 16:16
Boksierët shqiptarë në Shkodër/ Nga Kosova dhe Maqedona, stërviten për lojërat europiane
14/06 14:08
4 lojtarë për ekipin A, Bushi shmang ‘tradhtinë’ të U-21
13/06 20:30
Skandal në Federatën e Qitjes, presidenti çon të birin në Evropian
13/06 20:09
Brazil, në përgatitjet e fundit të Copa America 2019
13/06 19:39
Rally Albania/ Fitues i etapës së 4-të një shqiptar
13/06 19:17