Wake Up/ Koronavirusi, prek edhe Greqinë, forcohen masat në pikën kufitare, Kapshticë
27/02/2020 11:21

Pas Italisë së goditur rëndë nga koronavirusi, një tjetër vend fqinj regjistron personin e parë të prekur nga virusi vdekjeprurës me origjinë nga Kina. Autoritetet shëndetësore greke, kanë raportuar pacientin e parë me virusin Convid 19. Sipas të dhënave rasti në fjalë, është një grua 38 vjeç që ka shfaqur simptoma pasi është kthyer nga një udhëtim në Itali. Në kushtet e kësaj situate, ku fatmirësisht Shqipëria nuk ka asnjë rast të konfirmuar me koronavirus, janë shtuar edhe masat në pikat kufitare. Prej kohësh aty janë vendosur grupe mjekësh që bëjnë kontrollet e duhura shëndetësore në bazë të rekomandimeve të OBSH, por ditët e fundit duke qenë se virusi tashmë është në vendet fqinje, masat parandaluese kanë kaluar në një stad tjetër. Për më tepër se çfarë ndodh në pikën kufitare të Kapshticës që është një nga nyjet e rëndësishme që lidh vendin tonë me Greqinë dhe masat që janë marrë ishim sot në lidhje me gazetaren e Top Channel, Dhorjela Çule që na raportoi live masat që po merren në pikat kufitare në juglindje në vendit.

Diell dhe rritje temperaturash, ky është parashikimi i motit
02/04 08:16
Wake Up/ Shtetasit që kanë hyrë në Shqipëri 24 orë nën vëzhgimin e policisë
01/04 12:48
Wake Up/ Drejtor i Rendit Albert Dervishaj: 1 milionë telefonata nga qytetarët në izolim
01/04 12:48
Wake Up/ Vaksina e turbekulozit si na mbron nga Kovid-19. Flet, Dr. Genc Sulçebe
01/04 12:27
Wake Up/ Filma në karantinë; Sheshxhirimi, shtëpia. Tema, izolimi
01/04 12:26
Wake Up/ A ndikon vërtet Zinku në dobësimin e koronës?!
01/04 12:15
Wake Up/ Dr. Genc Sulçebe: Duhet të sëmuren 60% e shqiptarëve që të bëhen imun ndaj Kovid-19
01/04 12:08
Wake Up/ Policia e Shtetit: Në dy javë 1968 ndëshkimet për të pabindurit ndaj izolimit
01/04 11:53
Wake Up/ OSHEE: Falja e kamatëvonesave dhe faturimi i marsit. Kategoritë që përfitojnë
01/04 11:44
Reshje dhe temperatura të ulëta, njihuni me parashikimin e motit
01/04 08:03
Wake Up/ Korona; 76 % e shqiptarëve thonë se ka ndikim negativ në financat familjare
31/03 11:46
Wake Up/ Robert Aliaj dhe vajza Gala në izolim prej 15 ditësh, pikturojnë dhe i këndojnë atdheut
31/03 11:39
Wake Up/ Dr.Ilir Alimehmeti: Paniku, pasoja më e rëndë e Kovidit 19
31/03 11:34
Wake Up/ Sondazhi: Shqiptarët frikë nga infektimi me Kovid, dhe të trishtuar në izolim
31/03 11:21
Wake Up/ Londër: Boksierët shqiptarë shkuan për Evropianin por u izoluan, presin riatdhesimin
31/03 11:20
Wake Up/ Cili infekton më shumë gripi sezonal apo Kovidi?
31/03 11:18
Rikthehen vranësirat dhe reshjet, njihuni me parashikimin e motit për sot
31/03 07:42
Wake Up/ Dr. Ermal Xhaho nga Düsseldorf: Gjermania nuk e përjashton skenarin e Italisë
30/03 12:42
Wake Up/ Historia e vërtetë që fshihet pas “Këngës së mjekut” së Anida Takes dhe Agim Prodanit
30/03 12:41
Wake Up/ Mali i Zi mbështet me mbi 250 mijë euro sektorin e medias
30/03 12:31