Wake Up/ “Korça Short Film Fest” gjen strehë në Shkodër
18/10/2019 12:10

“Korça Short Film Fest On Tour 2019” e ka pasur startin në Mitrovicë dhe tashmë po vijon me turet në disa qytete në Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe në Kosovë. Ky aktivitet kulturor sonte do të ndalet në Shkodër, pranë Qendrës Rinore "ARKA", për të prezantuar disa nga filmat që janë pjesë e këtij festivali. Publiku shkodran njihet për lidhjen e ngushtë që ka me kulturën dhe me siguri ky do të jetë një nga aktivitetet që do të kenë interes në prag të fundjavës. Këtë vit ka pasur rreth 700 aplikime filmash nga 24 vende të ndryshme të botës për të garuar në 4 kategori. 50 prej tyre janë përzgjedhur për të qenë pjesë e festivalit. Tematikat që trajtojnë filmat në festival janë nga më të ndryshmet, sociale, politike, por ka edhe filma komedi. Duket se më shumë impakt kanë historitë njerëzore dhe dramat sociale. Po ashtu në këtë festival janë edhe 5 filma të cilët mund të shikon përmes syzeve virtuale.

Wake Up/ Çfarë ndodhi në polici, në praninë e psikologes me 15-vjeçaren e abuzuar
02/06 12:23
Wake Up/ Astrologe Meri Shehu: Vit i vështirë i qeverisë Rama. Fajin e ka Jupiteri
02/06 12:18
Wake Up/ Astrologe Meri Shehu: Pas pandemisë “çlirohen” dhe shenjat. Ja ç’parashikon qershori?
02/06 12:06
Wake Up/ Piktorja shqiptare e portreteve dhe skenave urbane në Angli
02/06 11:29
Wake Up/ Telefonata që zbuloi rrjetin e pedofilëve që abuzuan me 15-vjeçaren
02/06 11:13
Wake Up/ Virusi është “zhdukur” klinikisht! A e fituam luftën me armikun e padukshëm apo jo?
02/06 10:58
Wake Up/ Gjuha shqipe në të gjitha shkollat publike në Itali. Nis nënshkrimi i një peticioni
02/06 10:58
Wake Up/ Shifrat e abuzimit te fëmijët
02/06 10:50
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
02/06 08:30
Wake Up/ Shtypi i ditës, 2 Qershor 2020
02/06 08:27
Wake Up/ “Nuk jam teksti yt” gazetaret reagojnë ndaj teksteve të këngëve! Video bëhet virale
01/06 12:16
Wake Up/Procedurat në kopsht;nga formulari për prindërit, higjiena, distanca në tavolina, fjetja etj
01/06 11:39
Wake Up/ Ja si do zbatohen masat e KOVID, me foshnjat në çerdhe?!
01/06 11:36
Wake Up/ 33% e lodrave në tregun shqiptar të rrezikshme. E tregojnë analizat laboratorike
01/06 11:28
Wake Up/ INSTAT: Fëmijët shqiptarë të privuar nga ushqimi, veshjet, argëtimi dhe pushimet
01/06 11:08
Wake Up/ Shtypi i ditës, 1 Qershor 2020
01/06 10:19
Wake Up/ Parashikimi i motit/ Java nis me reshje dhe ulje temperaturash
01/06 10:07
Wake Up/ Rrëfehet në “Wake Up”, Ilda Bejleri: Ja ku do më gjejë sezoni i ri
29/05 13:10
Wake Up/ Top Channel, hap audicione për punësimin e të rinjve
29/05 12:08
Wake Up/ Shqipëria e turizmit tjetër. Kriza e operatorëve dhe bujtinave jobregdetare
29/05 12:03