Wake Up/ Edmond Drishti, shqiptari i policisë në New Jersey tregon përballjen me koronën
06/04/2020 11:37

SHBA-të janë ndër vendet më të prekura nga pandemia e koronavirusit. Aty jetojnë edhe shumë shqiptarë, një prej të cilëve është edhe Edmond Drishti, komandant prej 23 vitesh në departamentin e policisë në Hoboken (New Jersey). Gjatë kësaj kohe atij i duhet të jetë në detyrë me orare edhe më të zgjatura për shkak të situatës së vështirë. Edi, siҫ e njohin të gjithë aty, ka lindur në Amerikë dhe e flet gjuhën shqipe shumë mirë pasi babain e ka nga Shkodra dhe mamanë nga Tropoja. Po ashtu edhe bashkëshorten e ka nga Shkodra, gjë që ka ndikuar shumë që të ketë edhe një theks të dukshëm nga ky qytet. Ata kanë dy djem së bashku dhe vijnë ҫdo vit në Shqipëri. Edmondi është përditë në terren dhe në një lidhje skype na tregoi sesi është situata e epidemisë atje. "Disa nga të njohurit e të afërmve të mi kanë humbur jetën për shkak të virusit. Si oficer policie unë jam çdo ditë në terren në kontakt me njerëzit. Kemi maskat, syze dhe doreza por ne luftojmë me armik të padukshëm."- tha Edmond Drishti. Ndërkohë ai tregoi se e gjithë familja e tij është izoluar në shtëpi dhe frika më e madhe e tij është se se mos është ai që mund të çojë virusin "e pafytyrë" siç e emërtoi ai në shtëpi. " Ky virus është një armik "i pafytyrë". Është luftë e frikshme sepse larg qoftë mund të infektoj familjarët e mi, duke qenë në kontakt me njerëzit e tjerë. Familja ime është izoluar që prej ditës së parë. Djali mërzitet në shtëpi por i them; "Unë duhet të punoj që të të ruaj ty dhe të tjerët". Gruaja po ashtu po e ushtron profesionin si mësuese online dhe djemtë po ashtu mësojnë online".

Wake Up/ Çfarë ndodhi në polici, në praninë e psikologes me 15-vjeçaren e abuzuar
02/06 12:23
Wake Up/ Astrologe Meri Shehu: Vit i vështirë i qeverisë Rama. Fajin e ka Jupiteri
02/06 12:18
Wake Up/ Astrologe Meri Shehu: Pas pandemisë “çlirohen” dhe shenjat. Ja ç’parashikon qershori?
02/06 12:06
Wake Up/ Piktorja shqiptare e portreteve dhe skenave urbane në Angli
02/06 11:29
Wake Up/ Telefonata që zbuloi rrjetin e pedofilëve që abuzuan me 15-vjeçaren
02/06 11:13
Wake Up/ Virusi është “zhdukur” klinikisht! A e fituam luftën me armikun e padukshëm apo jo?
02/06 10:58
Wake Up/ Gjuha shqipe në të gjitha shkollat publike në Itali. Nis nënshkrimi i një peticioni
02/06 10:58
Wake Up/ Shifrat e abuzimit te fëmijët
02/06 10:50
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
02/06 08:30
Wake Up/ Shtypi i ditës, 2 Qershor 2020
02/06 08:27
Wake Up/ “Nuk jam teksti yt” gazetaret reagojnë ndaj teksteve të këngëve! Video bëhet virale
01/06 12:16
Wake Up/Procedurat në kopsht;nga formulari për prindërit, higjiena, distanca në tavolina, fjetja etj
01/06 11:39
Wake Up/ Ja si do zbatohen masat e KOVID, me foshnjat në çerdhe?!
01/06 11:36
Wake Up/ 33% e lodrave në tregun shqiptar të rrezikshme. E tregojnë analizat laboratorike
01/06 11:28
Wake Up/ INSTAT: Fëmijët shqiptarë të privuar nga ushqimi, veshjet, argëtimi dhe pushimet
01/06 11:08
Wake Up/ Shtypi i ditës, 1 Qershor 2020
01/06 10:19
Wake Up/ Parashikimi i motit/ Java nis me reshje dhe ulje temperaturash
01/06 10:07
Wake Up/ Rrëfehet në “Wake Up”, Ilda Bejleri: Ja ku do më gjejë sezoni i ri
29/05 13:10
Wake Up/ Top Channel, hap audicione për punësimin e të rinjve
29/05 12:08
Wake Up/ Shqipëria e turizmit tjetër. Kriza e operatorëve dhe bujtinave jobregdetare
29/05 12:03