Wake Up/ Bombolat e gazit: 99 % e aksidenteve vijnë nga pakujdesia
16/01/2020 12:47

Dy ngjarje që implikuan dje rrezikun nga gazi, sollën edhe një herë në vëmendje kujdesin që duhet të kemi gjatë përdorimit të kësaj lënde djegëse. Një bombol gazi shpërtheu dje në mëngjes brenda një byrektore në rrugën “3 Dëshmorët” në Yzberisht, ku si pasojë është plagosur punëtorja, e cila ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Ndërsa po dje, në shkollën 9-vjeçare "Avni Rustemi" në Libohovë, gjithçka mund të ishte kthyer në tragjedi, kur sistemi ngrohës në shkollë, kaldaja me gaz, ka pësuar një defekt, dhe për pasojë gazi është përhapur në të gjithë shkollën. Fëmijët kanë dalë jashtë dhe pasi është rikthyer normaliteti, i janë rikthyer sërish mësimit. Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial pohon se 99% e rasteve të aksidenteve me gazin GLN vijnë pikërisht si rezultat i mosrespektimit të rregullave të sigurisë. Pothuajse në asnjë rast gjatë viteve të fundit nuk kemi pasur shpërthim ose plasje të një bombole fizike por rrjedhje, pra nga pakujdesia.

Wake Up/ Shtetasit që kanë hyrë në Shqipëri 24 orë nën vëzhgimin e policisë
01/04 12:48
Wake Up/ Drejtor i Rendit Albert Dervishaj: 1 milionë telefonata nga qytetarët në izolim
01/04 12:48
Wake Up/ Vaksina e turbekulozit si na mbron nga Kovid-19. Flet, Dr. Genc Sulçebe
01/04 12:27
Wake Up/ Filma në karantinë; Sheshxhirimi, shtëpia. Tema, izolimi
01/04 12:26
Wake Up/ A ndikon vërtet Zinku në dobësimin e koronës?!
01/04 12:15
Wake Up/ Dr. Genc Sulçebe: Duhet të sëmuren 60% e shqiptarëve që të bëhen imun ndaj Kovid-19
01/04 12:08
Wake Up/ Policia e Shtetit: Në dy javë 1968 ndëshkimet për të pabindurit ndaj izolimit
01/04 11:53
Wake Up/ OSHEE: Falja e kamatëvonesave dhe faturimi i marsit. Kategoritë që përfitojnë
01/04 11:44
Reshje dhe temperatura të ulëta, njihuni me parashikimin e motit
01/04 08:03
Wake Up/ Korona; 76 % e shqiptarëve thonë se ka ndikim negativ në financat familjare
31/03 11:46
Wake Up/ Robert Aliaj dhe vajza Gala në izolim prej 15 ditësh, pikturojnë dhe i këndojnë atdheut
31/03 11:39
Wake Up/ Dr.Ilir Alimehmeti: Paniku, pasoja më e rëndë e Kovidit 19
31/03 11:34
Wake Up/ Sondazhi: Shqiptarët frikë nga infektimi me Kovid, dhe të trishtuar në izolim
31/03 11:21
Wake Up/ Londër: Boksierët shqiptarë shkuan për Evropianin por u izoluan, presin riatdhesimin
31/03 11:20
Wake Up/ Cili infekton më shumë gripi sezonal apo Kovidi?
31/03 11:18
Rikthehen vranësirat dhe reshjet, njihuni me parashikimin e motit për sot
31/03 07:42
Wake Up/ Dr. Ermal Xhaho nga Düsseldorf: Gjermania nuk e përjashton skenarin e Italisë
30/03 12:42
Wake Up/ Historia e vërtetë që fshihet pas “Këngës së mjekut” së Anida Takes dhe Agim Prodanit
30/03 12:41
Wake Up/ Mali i Zi mbështet me mbi 250 mijë euro sektorin e medias
30/03 12:31
Wake Up/ “Kënga e mjekut”: Si u realizua kënga që u bë Hit. Flasin realizuesit
30/03 12:30