Wake Up/ Bekim Fehmiu, “Odisea’ shqiptar në një film-dokumentar me regji të Valmir Tertinit
20/02/2020 12:32

Ai ishte shqiptar, por i takon mijëra adhuruesve në tërë botën. E kemi fjalën për aktorin, Bekim Fehmiu i cili u nda nga jeta në 2010 duke lënë pas një karrierë të gjatë 40 -vjeçare. E ndërsa kujtohet me rolet e tij të shumta që bënë jehonë ndër vite, plot 48 filma të produksioneve të republikave jugosllave dhe atyre evropiane e amerikane, për publikun shqiptar do të mbetet gjatë në mendje për rolet e tij në filmin “Odisea”dhe“Përgjithmonë Xhulia”. Bekim Fehmiu ishte aktori parë nga Evropa Lindore, komuniste, i cili më 1967 nisi të xhiroj për produksionet e shteteve perëndimore, në Evropë dhe SHBA, dhe gjatë 20 viteve ishte aktori më i kërkuar, duke realizuar dhe ëndrrën e tij, të prekte Hollivudin. Këtë 15 qershor të 2020, aktori me famë botërore, bën 10 vjet që është ndarë nga jeta, por ka njerëz që po punojnë për ta sjellë të gjallë figurën dhe karrierën e tij të pasur që ai la pas. Ditët e fundit është folur për një film-dokumentar i cili do të sjellë përballë publikut, fakte, intervista ekskluzive nga njerëz që e kanë njohur dhe që kanë pasur një ndikim shumë të madh në jetën e aktorit, Bekim Fehmiu. Një dokumentar i gjatë artistik do të vijë si premierë në 15 qershor me skenar nga gazetari Fahri Musliu, regjisor Valmir Tertini dhe producent Jaklid Gaçe e mbështetur nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë të Shqipërisë.

Wake Up/ Psikologia Muçaj: S’do përqafohemi më, s’do rrimë më gjatë në kafe dhe jashtë shtëpisë
27/03 12:52
Wake Up/ Olti Curri: Tani i drejtohem më shumë zotit dhe informohem vetëm nga media serioze
27/03 12:51
Wake Up/ Iliriana Basha: Kujtoj luftën e Kosovës; 4 vjet në shpi, pa bukë dhe me frikën e vdekjes
27/03 12:50
Wake Up/ Regjisori Altin Basha: E dhimbshme t’i “takoje” prindërit në largësi nga makina
27/03 12:49
Wake Up/ Në familjen e regjisorit Basha izolimi zbuloi hobet; Iliriana mëson piano, Altini vizatimin
27/03 12:49
Wake Up/ Dr. Erion Dasho: Të izolohen të moshuarit dhe të sëmurët. Të rinjtë të punojnë
27/03 12:43
Wake Up/ Izolimi i Olti Currit: Më është çoroditur e gjithë jeta. Më mungon liria
27/03 12:42
Wake Up/ Dy maturante tregojnë si po kryhet mësimi online për provimet e maturës shtetërore
27/03 12:24
Wake Up/ Dr.Erion Dasho: Korona s’do të ketë pasoja katastrofike në Shqipëri. Shkak masat e marra
27/03 12:23
Wake Up/ Pse po stigmatizohen të prekurit me korona?! Flet, psikologia Arjana Muçaj
27/03 12:22
Reshje dhe rritje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
27/03 08:02
Wake Up/ Uthull dhe sodë buke, ja si duhet t’i lani frutat dhe perimet për të luftuar Covid-19
26/03 12:30
Wake Up/ Epidemiologu Fabian Cenko: Covid-19 nuk mund të kontrollohet vetëm nga Tirana
26/03 12:29
Wake Up/ Epidemiologu Fabian Cenko: Sëmundjet infektive nuk parandalohen me teknologji
26/03 12:29
Wake Up/ Dëshmia e mjekes shqiptare nga Madridi: Situata shumë e vështirë, skenari si i Italisë
26/03 12:23
Wake Up/ “Thriller”-i me emrin Covid-19. Pyetjet që kemi të gjithë mbi koronavirusin
26/03 12:22
Wake Up/ A përhapet Covid-19 nga ushqimet? AKU: Frutat dhe perimet të shiten të paketuara
26/03 12:05
Wake Up/ Gazetari nga Suedia: Pse qeveria beson se virusi mundet me imunitet dhe jo me izolim
26/03 12:03
Wake Up/ Rrobaqepësja nga Lushnja maska falas për stafin e Urgjencës së Lushnjës
26/03 11:59
Erë e fortë dhe reshje, njihuni me parashikimin e motit për sot
26/03 07:45