Wake Up/ Arta Çika, shqiptarja që synon 100 gratë më të suksesshme në Britani
22/11/2019 11:12

Arta Cika është nominuar si një ndër 200 gratë më të mira në Britani në fushën e teknologjisë. Nga kjo listë do të shpallen 100 fitues në muajin dhjetor(#Techëoman100), pasi do të votohen nga një juri e përzgjedhur si edhe nga publiku i gjerë. Në këtë listë janë edhe tre vajza të tjera shqiptare, duke treguar kështu pse jo edhe për talentin që ne si popull kemi në këtë fushë. Përveç Artës, shqiptaret e tjera të suksesshme janë Eneida Morina, Ardita Shkurti dhe Gjeta Gjyshinca. Arta është kandidate për Ph.D. në Departamentin e Shkencave Inxhinierike, në Universitetin e Oksfordit. Hulumtimi i saj përqendrohet në modelimin dhe analizimin e rrjeteve "ad hoc". Ajo është diplomuar në M.Sc (magna cum laude) për Komunikim dhe Inxhinieri Kompjuterike nga Politekniku i Torinos dhe Telecom ParisTech në 2015. Para fillimit të punë së doktoratës, ajo ka punuar për një start-up telekomunikacioni në Francë. Arta është fituesja e Bursave IRCN dhënë nga Universiteti i Tokios. Në vitin 2019, ajo u zgjodh për të marrë pjesë në Shkollën Verore të Kompleksit të Sistemeve (CSSS) në Institutin "Santa Fe", SHBA. Përveç arritjeve të saj akademike, Arta është thellësisht e përfshirë në promovimin e vajzave dhe grave. Ajo është anëtare e komitetit të Grave në Shoqërinë Inxhinierike në Universitetin e Oksfordit dhe pjesë e Programit RisingWISE (Gratë në Shkencë dhe Inxhinieri).

Wake Up/ Rikthehet në muzikë pas 11 vitesh, Erion Korini: Jam kritikuar për mungesën e gjatë
09/07 12:15
Wake Up/ Astrit Alihajdaraj:Takimi me Nicole Kidman dhe Tom Cruise më hapi rrugën drejt filmit
09/07 11:14
Wake Up/ Erion Korini: Kam kënduar dhe këngë që si kam dashur…
09/07 11:13
Wake Up/ Zef Preçi: Amnistia fiskale, për të legjitimuar paratë e oligarkëve dhe grupeve kriminale
09/07 11:03
Wake Up/ Blendi Gonxhja:TaskForca e transportit, kontroll masave AntiCovid. Problemet e konstatuara
09/07 10:58
Wake Up/ Protestat në Beograd. Analisti N. Behluli: Janë politike jo kundër rikthimit të karantinës
09/07 10:57
Wake Up/ Shtypi i ditës, 09 Korrik 2020
09/07 08:11
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
09/07 08:09
Wake Up/ Alban Male zbulon surprizat e rikthimit të “Jeho”. Ja çfarë do ndodhë të dielën…
08/07 11:43
Wake Up/ Producenti i “Jeho”: Për Elgitin i kemi marrë leje Kleas
08/07 11:34
Wake Up/ Deputetja shqiptare e Parlamentit Kroat. Sfidat e Ermina Lekajt për komunitetin shqiptar
08/07 11:08
Wake Up/ Nis restaurimi i shtëpive të lagjes Goricë në Berat. Ja çfarë është zbuluar?
08/07 11:00
Wake Up/ Ermal Hasimja: Mendësia e notës qyl dhe kopjimit në arsim e ka një zgjidhje konkrete
08/07 10:59
Wake Up/ Dr.Alma Robo, ISHP: Virusi nuk ka pësuar mutacion, sillet njësoj si në fillim dhe tani
08/07 10:56
Wake Up/ Shtypi i ditës, 08 Korrik 2020
08/07 08:06
Ulen temperaturat, njihuni me parashikimin e motit
08/07 08:02
Wake Up/ Një ditë në zbulim të rrugës së qumështit
07/07 12:25
Wake Up/Erion Dasho:Bari, stadiumi, kisha, xhamia, palestra etj, ja ku rrezikojmë më shumë nga COVID
07/07 11:47
Wake Up/ Ervin Bushati: Ja pse “Molla” ime dhe “Banania” e Dashnor Dikos do mbahen mend gjatë
07/07 11:38
Wake Up/ Këngëtari Ervin Bushati tregon pse i kishte mbetur peng “Molla”
07/07 11:37