Wake Up/ Antonio Forcione i cilësuar si “Jimi Hendrix” i kitarës akustike, koncerte në Shqipëri
21/02/2020 12:10

Antonio Forcione është një artist arbëresh i cili është vlerësuar shumë nga kritika, duke e cilësuar edhe si “Jimi Hendrix" i kitarës akustike. Ai cilësohet si një histori suksesi ku talenti, pasioni dhe përkushtimi e kanë bërë një artist të kompletuar dhe të veҫantë. Forcione njihet si kompozitor, kitarist dhe producent. Ai është sa ambicioz për të kërkuar më të mirën nga vetja, po aq edhe me një sens të lindur humori. Dje ai ka interpretuar në skenën e Teatrit Metropol dhe nesër në mbrëmje do të jetë në Teatrin e Korҫës. Me një karrierë të gjatë në muzikë, ai zhvillon koncerte në vende të ndryshme të botës së bashku me dy anëtarët e tjerë të bendit i cili njihet me emrin "AKA trio". Albumi i tyre i titulluar "Joy" vitin e kaluar u rendit në vendin e 8-të në "Transglobal Ëorld Music Chart", në listën e 100 albumeve më të mira. Antonio ka lindur në Molise, Itali dhe aktualisht jeton në Londër. Ai ka ardhur në Shqipëri në kuadër të "Kaba Festival", i cili përzgjedh herë pas here artistë të huaj të famshëm. Disa nga mediat më prestigjoze ndërkombëtare e kanë komentuar mjaft pozitivisht Antonion si artist. Ndër to mund të përmendim: "Times", , "Daily Mail", "The Observer", "The Guardian", "The Stage"...etj. "The Times"- e ka cilësuar si pasion, zjarr dhe si Jimi Hendrix i kohëve moderne)"The Observer"-e ka cilësuar si gjeni. "The Guardian"- si një nga më të mëdhenjtë e kitarës akustike. Ai ka punuar me emra të njohur si Bobby McFerrin, Phil Collins, Jools Holland, Zuçhero, Pino Daniele, Charlie Haden, John McLaughlin, Trilok Gurtu, Steps Ahead, Leo Kottke, Biréli Lagrène dhe Eduardo Niebla. Ai fitoi çmimin "Best Spirit of the Fringe" në Festivalin e Edinburgh-ut me një turne në Australi.. Ҫmime të tjera përfshijnë: "The Aëard for Excellence" në Adelaide, "The Premio Enriquez" në Italy për artistin e vitit dhe " The Premio Internazionale di Cultura Re Manfredi".

Wake Up/ Psikologia Muçaj: S’do përqafohemi më, s’do rrimë më gjatë në kafe dhe jashtë shtëpisë
27/03 12:52
Wake Up/ Olti Curri: Tani i drejtohem më shumë zotit dhe informohem vetëm nga media serioze
27/03 12:51
Wake Up/ Iliriana Basha: Kujtoj luftën e Kosovës; 4 vjet në shpi, pa bukë dhe me frikën e vdekjes
27/03 12:50
Wake Up/ Regjisori Altin Basha: E dhimbshme t’i “takoje” prindërit në largësi nga makina
27/03 12:49
Wake Up/ Në familjen e regjisorit Basha izolimi zbuloi hobet; Iliriana mëson piano, Altini vizatimin
27/03 12:49
Wake Up/ Dr. Erion Dasho: Të izolohen të moshuarit dhe të sëmurët. Të rinjtë të punojnë
27/03 12:43
Wake Up/ Izolimi i Olti Currit: Më është çoroditur e gjithë jeta. Më mungon liria
27/03 12:42
Wake Up/ Dy maturante tregojnë si po kryhet mësimi online për provimet e maturës shtetërore
27/03 12:24
Wake Up/ Dr.Erion Dasho: Korona s’do të ketë pasoja katastrofike në Shqipëri. Shkak masat e marra
27/03 12:23
Wake Up/ Pse po stigmatizohen të prekurit me korona?! Flet, psikologia Arjana Muçaj
27/03 12:22
Reshje dhe rritje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
27/03 08:02
Wake Up/ Uthull dhe sodë buke, ja si duhet t’i lani frutat dhe perimet për të luftuar Covid-19
26/03 12:30
Wake Up/ Epidemiologu Fabian Cenko: Covid-19 nuk mund të kontrollohet vetëm nga Tirana
26/03 12:29
Wake Up/ Epidemiologu Fabian Cenko: Sëmundjet infektive nuk parandalohen me teknologji
26/03 12:29
Wake Up/ Dëshmia e mjekes shqiptare nga Madridi: Situata shumë e vështirë, skenari si i Italisë
26/03 12:23
Wake Up/ “Thriller”-i me emrin Covid-19. Pyetjet që kemi të gjithë mbi koronavirusin
26/03 12:22
Wake Up/ A përhapet Covid-19 nga ushqimet? AKU: Frutat dhe perimet të shiten të paketuara
26/03 12:05
Wake Up/ Gazetari nga Suedia: Pse qeveria beson se virusi mundet me imunitet dhe jo me izolim
26/03 12:03
Wake Up/ Rrobaqepësja nga Lushnja maska falas për stafin e Urgjencës së Lushnjës
26/03 11:59
Erë e fortë dhe reshje, njihuni me parashikimin e motit për sot
26/03 07:45