Wake Up/ “Amaneti i babait tim: Shërbim shëndetësor falas për shqiptarët”.
09/12/2019 11:15

Mario Ademaj është presidenti i organizatës "Albanian International Medical Team", e cila ka si qëllim të ndihmojë shqiptarët rreth botës me shërbime shëndetësore falas. Është organizata më e madhe vullnetare shqiptare në botë. Mario ka lindur në Pogradec, por është shpërngulur në moshë fare të vogël në Amerikë. Ishte vetëm 17 vjeç kur mori vendimin për profesionin e jetës së tij, të ishte një mjek dhe t'iu shërbente të gjithë atyre që kanë nevojë. Por edhe pse 20 vite larg, në Amerikë ai Shqipërinë nuk e ka harruar, pasi çdo vit vjen për të ofruar shërbim mjekësor falas përmes organizatës "Albanian International Medical Team". Arsyeja pse ai u bë mjek dhe pse ofron shërbim shëndetësor vullnetar ka qenë inspirim nga babai i tij i cili pati një luftë të vështirë me sëmundjen e kancerit në pankreas, ndërkohë që i la Marios amanet që të ndihmonte çdo shqiptar në nevojë.

Wake Up/ “Gjetsh belan”, rastësia që bëri bashkë vëllezërit Prifti me Brunon
28/01 12:46
Wake Up/ Vëllezërit Prifti me një album të ri. “Albumet kanë ndjenjë”
28/01 12:42
Wake Up/ Endri Prifti sulmon kolegët: Mbi 70% e tyre nuk janë as këngëtarë
28/01 12:41
Wake Up/ Pjetër Logoreci tregon Shkodrën nga fotografitë e panjohura të arkivës së Vjenës
28/01 12:19
Wake Up/ “Jemi 400 shqiptarë në Kinë. Asnjë nuk është prekur nga koronavirusi”
28/01 12:04
Wake Up/ Virologia Iris Hatibi: Viruset që po qarkullojnë në Shqipëri. Koronavirusi s’ka rrezik
28/01 11:49
Wake Up/ Biologia shqiptare zbulon në Arkansas kërpudhën vrasëse të drithërave
28/01 11:48
Wake Up/ Biologia shqiptare nga Amerika: Ju tregoj për kërpudhën vrasëse të orizit
28/01 11:42
Wake Up/ Origjina e virusit: Dy teori janë vendosur në peshore
28/01 11:30
Wake Up/ Sizmiologu Edmond Dushi: Si njeri edhe unë ndjehem i frikësuar nga termetet
28/01 11:17
Wake Up/ Lindi Trimi, Ramushit i thashë më mirë t’ia vëmë frikacak emrin, boll me trima
27/01 12:41
Wake Up/ Anita Haradinaj: Ramushi në Hagë, momentet më të vështira për mua
27/01 12:41
Wake Up/ Anita Haradinaj: Do të më pëlqente t’i rikthehesha gazetarisë së terrenit
27/01 12:36
Wake Up/ Aktivistja shpërthen në lot për qentë e rrugës
27/01 12:36
Wake Up/ “Monger” baleti që bën bashkë gjuhën e trupit dhe fjalën
27/01 12:32
Wake Up/ Anita Haradinaj:Tani e kam një arsye pse vij në Tiranë
27/01 12:27
Wake Up/ Padia ndaj bashkisë Tiranë: Vidhen fondet dhe qentë helmohen me acid klorhidrik
27/01 12:13
Wake Up/ Alarmi KE: Nga kozmetika te makinat. Lista e produkteve që na rrezikojnë jetën
27/01 11:53
Wake Up/ Apnea, sindroma që të merr frymën, 5-10% e popullatës vuan nga ky çrregullim
27/01 11:19
Wake Up/ Enkel Demi: Do doja të më cilësonin shkrimtar i mirë më shumë se gazetar i mirë
24/01 11:43