Wake Up/ Alarmi për minikekët turke në Shqipëri, dyshohet që sjellin paralizë
11/11/2019 12:11

Qendra "Konsumatori shqiptar" kërkon tërheqjen e produktit nga tregu. Italia ndërkohë ka ngritur alarmin. Konsumatorët nga ana tjetër gjithnjë e më shumë po ndërgjegjësohen përsa i përket ushqimeve që konsumojnë, aq më tepër kur bëhet fjalë për produkte që kanë si konsumator veçanërisht fëmijët. Prej disa ditësh në Itali është ngritur alarmi për minikekët turke të emërtuara “Luppo” të cilat sipas një video të publikuar në youtube kanë brenda plastikë (pilula të vogla) e cila dyshohet se sjellë paralizë. Ky alarm fillimisht ka filluar nga Izraeli dhe në mënyrë të shpejtë është shpërndarë në Itali, produkt i cili ka vite që kërkon të futet në treg, duke sjell kështu shqetësim veçanërisht tek shumë nëna të cilat pasi kanë parë këtë video kanë pasur reagime të ashpra përsa i përket kontrolleve që duhet të ndërmerren. Lidhur me këtë ka pasur dhe persona skeptik, por ama alarmi është përhapur menjëherë. Duke qenë se këto minikekë janë në shitje dhe në Shqipëri, Qendra “Konsumatori shqiptar” ka reaguar duke publikuar videon qarkulluese për të cilën i ka dërguar një kërkesë për informacion Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, për të marrë informacione në lidhje me praninë e tyre në tregun shqiptar, masat që do merren dhe tërheqja e produktit nga tregtimi.

Wake Up/Mbyllja e një sezoni të vështirë dhe sfidues
31/07 11:51
Wake Up/ Çifti i Dj-ve, Arbëri&Erida: Bashkëshorti s’donte që të bëhesha DJ. Tani punojmë bashkë
31/07 11:42
Wake Up/ Tur Çiklistik: Stop Covid-19. Pusho në Shqipëri
31/07 11:27
Wake Up/ Bledi Strakosha sqaron infektimin e njëkohshëm nga COVID me Veliajn
31/07 10:57
Wake Up/ Si na ndikojnë ushqimet në rritjen e imunitetit në verë
31/07 10:34
Wake Up/ Efektet e kondicionerit që nuk duhen ngatërruar me Covid-19
31/07 10:34
Diell dhe temperatura të larta, moti ideal për plazh
31/07 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 31 Korrik 2020
31/07 07:57
Wake Up/ E dini sa paguhet një pilote? Shqiptarja që punon në Dubai habit me shifrën
30/07 11:58
Wake Up/ Si e pritën familjarët e mi vendimin për t’u bërë pilote
30/07 11:53
Wake Up/ Egbo për deklaratën në BBC: 1% e shqiptarëve janë racistë, 99% janë familja ime
30/07 11:42
Wake Up/ Egbo për fitoren e Tiranës: Është klubi më i madh në Shqipëri. Tani kemi festën e Kupës
30/07 11:33
Wake Up/ Xhesina Xhika: Vështirësitë dhe kënaqësitë e të qënurit pilote grua
30/07 11:33
Wake Up/ Sivjet pushimet në “sekondin e fundit”. Mes frikës nga Covid-19 dhe pamundësive
30/07 11:33
Wake Up/ Vera shton rastet e goditjeve nga dielli. Autoritet shëndetësore shpallin planin e masave
30/07 11:32
Wake Up/ Studentët bojkot zgjedhjeve në Universitete: Nuk do t’i njohim!
30/07 11:32
Dita më e nxehtë e javës, njihuni me parashikimin e motit
30/07 08:35
Wake Up/ Shtypi i ditës, 30 Korrik 2020
30/07 08:29
Wake Up/ Renis Gjoka ka një pyetje dhe përgjigjen e pret në inbox…Po nga kush?!!
29/07 11:36
Wake Up/ Vin Veli: Jam zhgënjyer nga kolegët që mbështetën ndalimin e muzikës
29/07 11:36