Vuçiç: Plotësisht me metodologjinë e zgjerimit, por rregullat e reja nuk e prekin Serbinë
07/02/2020 16:53

Pas Serbisë, komisioneri europian i zgjerimit udhëton drejt Malit të Zi për të biseduar me kryeministrin e këtij vendi, Dushko Markovic. Në Beograd, presidenti serb Aleksandar Vucic i shprehur zyrtarit të lartë europian mbështetjen e tij për metodologjinë e re të zgjerimit të BE-së, të propozuar nga Komisioni Evropian. Vuçiç u shpreh qartazi pro ndryshimeve në procesin e shtrirjes së bllokut, nga I cili në fakt, Serbia dhe Mali i Zi janë gjerësisht të përjashtuar. Beogradi dhe Podgorica, që I tashmë kanë nisur bisedimet për anëtarësim, do të kenë mundësi të zgjedhin se cilën qasje dëshirojnë ta aplikojnë. Ndërkohë që nëse merr dritën jeshile, metodologjia e re do të aplikohet në mënyrë automatike për Shqipërinë, Bosnje-Hercegovinën, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut.

Top News – Unioni grek i gazetarëve/ ‘Qeveria të na subvencionojë punën’
09/04 11:55
Top News – Djali i presidentit serb/ Në spital, i prekur nga Covid-19
09/04 10:23
Covid-19 në Greqi/ 81 të vdekur në vendin fqinjë
08/04 13:20
Top News – Maqedonia e Veriut/ 5 të vdekur në 24 orët e fundit
07/04 20:01
Top News – Maqedoni e Veriut/ Rritet numri i të infektuarve
02/04 20:55
Greqi/ Vdes Manolis Glezon, figura emblematike e luftës së grekëve kundër nazizmit
31/03 04:10
Top News – Maqedonia e Veriut/ Rritet numri i të infektuarve
30/03 22:03
Situata në Malin e Zi/ Podgorica i kërkon nihmë NATO-s
30/03 21:00
Top News – Pa koment:Luftë për miell në Gjilan
27/03 14:00
Gjendja në burgun e Kalkidhës- Një i infektuar me korona, të burgosurit shqiptarë apel për ndihmë
27/03 12:31
Top News- Koronavirusi në Kosovë/ Gjendja e të prekurve, e qëndrueshme
25/03 17:27
Top News- Kuvendi i Kosovës/ Shqyrton mocionin e mosbesimit
25/03 17:25
Top News – CoVid- 19 në ballkan/ Viktima në të gjithe rajonin
23/03 17:07
Greqia ndalon fluturimet me Anglinë dhe Turqinë/ Grekët e ardhur nga Spanja, në karantinë!
23/03 10:53
Covid-19/ Athina rrethohet nga postblloqet, gjobë kush shkel rregullat e lëvizjes
23/03 10:14
Top News – Viktima e parë me Covid 19/ Mal i zi, ndërron jetë 65 vjeçari
23/03 09:46
Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në Maqedoni, rezultoi pozitive vetëm pasi humbi jetën
22/03 19:00
Covid-19/ Zbraset kryeqyteti grek
22/03 12:30
Top News – Maqedonia e Veriut: Shtyhen zgjedhjet, shkak koronavirusi
18/03 09:18
Greqia shton masat, 352 të infektuar deri tani
17/03 04:18