Turqia kthen përkrahësit e IS-it në Evropë
11/11/2019 17:54

Bëhet fjalë për 8 gjermanë, që ose kanë luftuar ose simpatizonin milicinë terroriste të IS-it. Dëbimet pritet të kryhen në fund të kësaj jave të pasuara nga dëbime e disa francezëve, irlandezëve dhe një danezi. Turqia bëri të ditur të hënën se këtë javë do të dëbohen nga Turqia në Gjermani deri në 8 anëtarë të dyshuar të të ashtuquajturit, “Shteti Islamik” apo simpatizantë të tij. Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme në Berlin bëri të ditur, se të enjten dhe të premten do duhet të mbërrijnë 8 qytetarë me pasaportë gjermane. Bëhet fjalë për 3 burra dhe 5 gra. Në shoqërimin e tyre janë edhe dy fëmijë. Erdogan: 1149 përkrahës të IS-it në burgjet turke Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Turqisë, Ismail Catakli kishte deklaruar më parë, se këtë javë do të dëbohen jo vetëm 8 gjermanë, por edhe dy irlandezë, 11 francezë dhe një danez. Një luftëtar i IS-it nga SHBA është dëbuar ndërkohë. Ishte ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu që kishte njoftuar më parë dëbimet. “Nuk jemi hotel për askënd”, tha javën e kaluar Soylu. Sipas presidentit turk, Erdogan në burgjet turke ndodhen 1140 përkrahës të IS-it. Prej tyre 737 janë qytetarë të huaj. Drejtori i komunikimit të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, tha për gazetën gjermane “Sttugarter Zeitung” javën e kaluar, se Turqia është e vendosur të kthejë në Gjermani 20 anëtarë të milicëve terroristë të “Shtetit Islamik, (IS). Ne kemi nevojë për bashkëpunim të plotë dhe partneritet aktiv të aleatëve tanë në luftë kundër terrorizmit”, tha Altun. Më 9 tetor Turqia filloi ofensivën kundër forcave kurde të YPG-së në Siri, që ky vend e konsideron si organizatë terroriste. Gjatë ofensivës ushtarake turke, sipas të dhënave të Ankarasë, janë arrestuar 287 përkrahës të IS-it, mes tyre gra dhë fëmijë. Qeveria turke ka kritikuar disa shtete europiane ia kanë hequr nënshtetësinë të dyshuarve të IS-it. Kjo është “e papranueshme dhe e papërgjegjshme”, ka thënë ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu./DW

Shkëmbehen të burgosurit/ Irani liron studentin, Amerika shkencëtarin
08/12 22:08
Një natë në ‘Times Square”, sensibilizim për të pastrehët
08/12 21:25
Artisiti Amerikan ha veprën 120 mijë dollarëshe
08/12 21:16
Muzeu apokaliptik, vazhdon të tërheqë vizitorë
08/12 20:59
Tre tërmete në 30 minuta, panik dhe frikë në L’Aquila të Italisë
08/12 17:07
Indi: Të paktën 43 të vdekur nga zjarri në një fabrikë
08/12 11:04
Hiqte skelete njerëzore me lopatë! I mbijetuari i holokaustit shokon me rrëfimin tronditës
07/12 20:44
Çfarë po ndodh? Oksigjeni po largohet nga oqeanet tona
07/12 20:15
Hedh nga tarraca fëmijën 6 vjeç: Doja të dilja në televizor
07/12 18:54
Procesi i shkarkimit të Trump/ Shtëpia e Bardhë nuk do marrë pjesë
07/12 16:47
Akuzat për shkarkimin e Trump/ Demokratët amerikanë nuk ndalen në nismën ndaj presidentit
06/12 20:34
Raketat/ Turqia nuk ka ndërmend të zmbrapset nga linja e saj me Moskën
06/12 20:05
Washington post artikull për tërmetin
06/12 19:57
Macron: Shqipëria dhe Maqedoni nuk janë akoma gati
06/12 19:52
Trump, trysni vendeve anëtare: Kontribuoni më shumë financiarisht për NATO-n
06/12 18:29
Reforma e pensioneve, Franca në ditën e dytë të grevës
06/12 12:42
Merkel viziton për herë të parë Aushvicin
06/12 12:36
Monedhat digjitale/ BE kërkon vendosjen e rregullave
06/12 12:33
Macron: E nevojshme një konferencë solidariteti me Shqipërinë
06/12 08:38
Franca, konferencë donatorësh/ Komisioneri i krizave të BE në Tiranë: Presim vlerësimin për nevojat
05/12 19:56