Turqia kthen përkrahësit e IS-it në Evropë
11/11/2019 17:54

Bëhet fjalë për 8 gjermanë, që ose kanë luftuar ose simpatizonin milicinë terroriste të IS-it. Dëbimet pritet të kryhen në fund të kësaj jave të pasuara nga dëbime e disa francezëve, irlandezëve dhe një danezi. Turqia bëri të ditur të hënën se këtë javë do të dëbohen nga Turqia në Gjermani deri në 8 anëtarë të dyshuar të të ashtuquajturit, “Shteti Islamik” apo simpatizantë të tij. Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme në Berlin bëri të ditur, se të enjten dhe të premten do duhet të mbërrijnë 8 qytetarë me pasaportë gjermane. Bëhet fjalë për 3 burra dhe 5 gra. Në shoqërimin e tyre janë edhe dy fëmijë. Erdogan: 1149 përkrahës të IS-it në burgjet turke Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Turqisë, Ismail Catakli kishte deklaruar më parë, se këtë javë do të dëbohen jo vetëm 8 gjermanë, por edhe dy irlandezë, 11 francezë dhe një danez. Një luftëtar i IS-it nga SHBA është dëbuar ndërkohë. Ishte ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu që kishte njoftuar më parë dëbimet. “Nuk jemi hotel për askënd”, tha javën e kaluar Soylu. Sipas presidentit turk, Erdogan në burgjet turke ndodhen 1140 përkrahës të IS-it. Prej tyre 737 janë qytetarë të huaj. Drejtori i komunikimit të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, tha për gazetën gjermane “Sttugarter Zeitung” javën e kaluar, se Turqia është e vendosur të kthejë në Gjermani 20 anëtarë të milicëve terroristë të “Shtetit Islamik, (IS). Ne kemi nevojë për bashkëpunim të plotë dhe partneritet aktiv të aleatëve tanë në luftë kundër terrorizmit”, tha Altun. Më 9 tetor Turqia filloi ofensivën kundër forcave kurde të YPG-së në Siri, që ky vend e konsideron si organizatë terroriste. Gjatë ofensivës ushtarake turke, sipas të dhënave të Ankarasë, janë arrestuar 287 përkrahës të IS-it, mes tyre gra dhë fëmijë. Qeveria turke ka kritikuar disa shtete europiane ia kanë hequr nënshtetësinë të dyshuarve të IS-it. Kjo është “e papranueshme dhe e papërgjegjshme”, ka thënë ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu./DW

Top News – Khloe Kardashian ‘thyen’ heshtjen/ Fejesa me Thompson
05/07 21:01
Top News – Akullnajë rozë! Ç’fenomen ndodhi në Presena të Italisë
05/07 16:25
Top News – Raporti i OBSH-së: Rekord i ri rastesh ditore!
05/07 16:16
Top News – Vajzat e Stallones/ Yjet e reja të Holliwudit
05/07 16:06
Top News – Plazhet në Athinë/ Tejmbushen nga turistët: Pa koment
05/07 15:18
Top News – Kanye West për president/ Kim Kardashian, zonjë e parë…
05/07 15:17
Top News – Koronavirusi në Australi/ Melburni, një ”bombë me sahat”
05/07 15:14
Top News – Statuja e Kolombit/ Rrëzohet në Baltimore nga protestuesit: Pa koment
05/07 15:14
Top News – 1.5 milionë të infektuar dhe 64 mijë viktima/ Brazili, 50 ditë pa ministër Shëndetësie!
05/07 14:17
Top News – Memoriali i 11 shtatorit/ Rihapet në ditën e pavarësisë: Pa koment
05/07 14:15
Top News – Parqet e argëtimit/ Londër, rihapen pas izolimit: Pa koment
05/07 14:11
Top News – Gadishulli i Istrias/ Kroaci, turizëm gjatë pandemisë: Pa koment
05/07 14:08
Top News – Londra ‘vishet’ me blu/ Në nder të sektorit të shëndetësisë: Pa koment
05/07 14:07
Top News – Fishekzjarret e 4 korrikut/ Spektakël pavarësisht pandemisë: Pa koment
05/07 14:06
Top News – Birra rrjedh sërish… Rihapen pub-et në Angli
05/07 14:03
Top News – Adhuruesit e artit/ Kanada, në ‘muze’ me makinë
05/07 13:40
Top News – Avionët ushtarakë/ Mbi Uashington për 4 korrikun
05/07 13:40
Top News – Londër, garat me kuaj/ Tifozët i ndjekin me stilin drive-in: Pa koment
05/07 13:22
Top News – Festa e Pavarësisë në SHBA, si asnjëherë më parë
05/07 12:58
Top News – Në mesin e pandemisë! Kroatët votojnë për qeverinë e re
05/07 12:52