Turqia, 1100 stacione vëzhgimi/ Ka përforcuar sistemin e monitorimit të tërmeteve
03/12/2019 19:37

Turqia njoftoi muajin e kaluar se e ka përforcuar sistemin e saj të monitorimit të tërmeteve, që tani përbëhet nga plot 1.100 stacione vëzhgimi. Autoriteti i katastrofave dhe menaxhimit te emergjencave AFAD, rrjeti i dytë më i madh monitorues i këtij lloji në Europë, u kujdes tw sqaronte në Twitter se falë një shtrirjeje të tillë dhe një numri kaq të madh stacionesh, janë shtuar mundësitë për forcuar mbrojtjen publike anembanë vendit. Turqia ndodhet në njërën prej pikave më sizmike të globit. Mbi një duzinë tërmetesh që kapërcejnë magnitudën 7 sipas shkallës Rihter janë regjistruar atje që prej vitit 1939, kur provinca lindore Erzincan u shkatërrua thuajse tërësisht nga një lëkundje e madhësisë 7.8. Kjo konsiderohet si fatkeqësia më e madhe natyrore e këtij lloji në historinë e Turqisë me një bilanc viktimash që shkonte në më shumë se 30,000 të vrarë e 100,000 të plagosur. Në kujtesën e vonë të turqve megjithatë, është rrënjosur thellë tërmeti i Izmitit, gushtin e vitit 1999. 7.6 ishte magnituda e lëkundjes që zgjati 37 sekonda, shkaktoi 17 mijë të vdekur e la mbi 250 mijë persona të pastrehë. Pllaka e Anadollit, ku ndodhet Turqia, shtyhet çdo vit drejt perëndimit me 2 deri në 2,5 cm, duke u ngjeshur mes pllakës euroaziatike në veri dhe asaj të Arabisë në jug, dhe shumica e tërmeteve madhorë në Turqi kanë ndodhur pikërisht në lindje të saj.

Fundjava në Dardhë, fshati malor mbulohet nga dëbora e parë
14/12 19:51
Durrës/ Hetim për shkollën e shembur, u përurua në nisje të fushatës në vitin 2009
14/12 19:43
Basha: Laçianët diskriminohen/ Kreu i PD takon banorët e dëmtuar në zonën e lacit
14/12 19:35
Lagje e re në Spitallë/ Rama shkon edhe në Laç dhe premton spitalin
14/12 19:10
Videomesazhi i Ramës kundër opozitës: Po fillon lufta e baltës
14/12 18:45
Dhunohet barbarisht arbitri në Peqin
14/12 17:05
Nis “Top Talent”, zbulohet emri i prezantueses e plot risi e surpriza
14/12 16:06
Me shqiptarët që nuk flasin shqip në Gjurmë Shqiptare/ Çfarë ka ndodhur me banorët e fshatit Besnik
14/12 16:02
Për festa në Korçë/ Rezervimet janë bërë që gjatë muajit nëntor
14/12 16:01
Do hiqet taksa për dhurimet/ Vetëm për familjarët e afërt dhe për banesat
14/12 15:59
Tërmeti, 9 arrestime në Durrës/ Prokuroria ka nxjerrë 19 urdhëra për ndërtues dhe zyrtarë
14/12 15:58
Konference donatorësh për Shqipërinë/ Do mbahet në janar të 2020 në Tiranë
14/12 15:55
Piktorët e peizazhit/ Për të katërtin vit bëhen bashkë në një ekspozitë
14/12 15:48
Konviktet u dëmtuan/ Te Mjekësia, studentët sistemohen në ambiente të tjera
14/12 15:34
Rama në Laç: Për një periudhë 6 mujore, spitali duhet të jetë gati
14/12 15:06
“Nuk mban premtimin”/ Banori rom i Laçit rrëzon propagandën e Edi Ramës me të pastrehët nga tërmeti
14/12 14:52
Në pritje të qeverisë së Kosovës/ LDK dhe VV mbledhin kryesitë
14/12 13:39
Nis sezoni i skive në Dardhë/ Dëbora shkon në 20 centimetra
14/12 13:32
Arrestime për tërmetin/ Policia po ekzekuton 17 urdhër arreste
14/12 13:16
Mikelanxheloja i Shkodrës/ Në studion e piktorit që u dekorua edhe nga Papa
14/12 13:10