Tridhjetë vjet nga rënia e murit të Berlinit, Merkel: Europa duhet të mbrojë demokracinë dhe lirinë
09/11/2019 18:55

Kancelarja gjermane Angela Merkel, dhe vetë me origjinë nga Gjermania Lindore, foli në këtë tridhjetë vjetor të rënies së murit të Berlinit për dallimet që ende ekzistojnë akoma mes pjesës së vendit ku ajo u rrit dhe Gjermanisë Perëndimore. “Për barazinë do të duhen 50 vjet ose më shumë“, është shprehur Merkel në një intervistë për Sueddeutsche Zeitung (zydojcce caitung) në lidhje me përvojën e saj si qytetare e RDGJ për 35 vjet. Kancelarja rrëfeu për të parën herë sesi shkoi ne Konstanca për studime dhe u frikësua. “E pyesja veten atëherë nëse ishte e sigurtë për një grua që të flinte vetëm në një hotel në Perëndim. Unë thjesht nuk e kisha përvojën e lirisë”, u shpreh gruaja që sot drejton vendin. “Jeta në RDGJ ishte disi e rehatshme, sepse dihej që disa gjëra nuk influencoheshin dot, ka shtuar ajo. Intervistuesit i vunë në dukje faktin që shpesh është fajësuar se ka përfaqësuar shumë pak europiano-lindoret. “Kur hyra në politikë, përfaqësoja një ekzemplar të çuditshëm që përmbante një mori gjërash: unë isha protestante, një grua, atëherë akoma e re, vija nga lindja dhe isha shkencëtare. Të gjitha këto gjërat që nuk ndodhin shpesh në CDU. Për këtë arsye unë nuk mund të përfaqësoja të gjithë përbërësit e pakicës njëkohësisht”, ka qene shpjegimi i saj. Merkel e mbylli fjalën e saj duke thënë se Europa duhet te mbroje demokracinë dhe lirinë, të drejtat e njeriut dhe tolerancën.

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Komisioni i Senatit miraton emërimin e Yuri Kim
21/11 19:26
Miratohet buxheti 2020, shtohen fondet për Ballkanin perëndimor
21/11 19:15
Konkurrencë me Kinën! Trump kthen sytë nga Apple për rrjetin 5G
21/11 19:10
“Afera e spiunazhit”/ A mund të dëmtohen marrëdhëniet Rusi-Serbi?
21/11 18:28
Tusk zgjedhet kryetar i Partisë Popullore Evropiane, kritikon autokratët
21/11 18:17
Amnesty International/Modeli ekonomik i FB dhe Google kërcënim për të drejtat e njeriut
21/11 15:14
Sfilatë në Venecian e përmbytur. Stefano Ricci prezanton koleksionin vjeshtë-dimër 2020
21/11 14:29
Aston Martin paraqet SUV e parë / Fuoristrada u prezantua në Los Angeles
21/11 14:26
Kina synon Marsin/ Kinezët duan të zbarkojnë në planetin e kuq vitin tjetër
21/11 14:24
Thellohet kriza në familjen mbretërore angleze
21/11 12:53
“Sa mirë te jesh francez”, renditja e kombësive. Në krye Franca. Shqipëria në zonën gri
21/11 12:36
Iran/ 106 persona të vrarë në protesta, udhëheqësit rrezikojnë të përfundojnë në litar
21/11 11:41
Ambasadori në BE “godet” Trump: Isha pjesë e përpjekjeve që Ukraina të niste hetim për Biden dhe djalin e tij
21/11 11:26
“Diplomati shpëton veten dhe vë në rrezik presidencën e Trump-it!”
20/11 19:14
Zgjerimi i BE: Propozimi francez nuk është i vetmi
20/11 18:15
Vrasja e gazetares në Maltë, arrestohet biznesmeni i njohur
20/11 16:14
Ankandi kontrovers/ Kërkohet tërheqja e sendeve në shitje të Adolf Hitlerit dhe Eva Brown
20/11 15:08
Shegë në vend të opiumit/ Biznesi i ri i vendasve në Kandahar
20/11 14:55
Francë/ Vendim gjykate për rosat, pas gjelit i jepet të drejtë të bëjnë kuak-kuak
20/11 14:53
Gjendet në një anije të mbytur konjaku 100 vjeçar
20/11 12:45