Trashëgimitë botërore/ UNESCO shton në listë alpinizmin
12/12/2019 19:19

Shtesa më e fundit në listën e trashëgimisë kulturore botërore të UNESCO-s, është alpinizmi. “Alpinizmi është një praktikë tradicionale, fizike, e karakterizuar nga një kulturë e ndarë që përbëhet nga njohuritë për ambjentin malor, historinë e praktikës e vlerat e bashkëngjitura si edhe aftësitë specifike”, thonë Kombet e bashkuara. Asambleja e përgjithshme ndërministrore e UNESCO-s, e mori vendimin në takimin e fundit të saj në Bogota. Federata ndërkombëtare e alpinizmit në një deklaratë ndërkohë, ka vlerësuar vendimin. “Alpinizmi është njohur nga UNESCO si arti i ngjitjes së majave të maleve me forcën fizike, teknike dhe intelektuale; arti i sfidimit të aftësive përballë pengesave natyrale, jo artificiale; arti i vlerësimit dhe ndërmarrjes së rreziqeve, i vetëmenaxhimit, vetëpërgjegjësisë dhe solidaritetit si edhe i respektimit të të tjerëve dhe natyrës.

Top News – Pompeo për Kinën/ Armik me i keq se Bashkimi Sovjetik
12/08 21:07
Top News – Spektakël i Guggemos/ Akrobaci në muzeun e teknikës – Pa koment
12/08 16:18
Top News – Keqinformimet mbi Covid-in/ Përhapen në 25 gjuhë të ndryshme
12/08 14:34
Top News – Spektakël në qiell/ Shiu i meteorëve arrin kulmin!
12/08 14:28
Top News – SHBA, rreth 47000 raste të reja/ Alarm në Argjentinë e Australi
12/08 14:26
Top News – Gjermania dhe Spanja, në alarm nga shifrat e Covid-it
12/08 14:26
Top News – Rikonceptohet studio e famshme/ Walt Disney ndryshon “20th Century Fox”
12/08 13:50
Top News – Shpërndanin informacione të rreme për Covid-19, Facebook fshin mbi 7 milionë llogari
12/08 12:45
Top News – SHBA arrin marrëveshjen, 100 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19
12/08 12:44
Top News – Mbretëria e Bashkuar përballet me recesion pas 11 vjetëve
12/08 12:42
Top News – A e rrisin cigaret elektronike rrezikun ndaj COVID-19?
12/08 12:39
Top News – Vazhdojnë protestat në Bjellorusi/ Udhëheqësja e Opozitës: u largova për fëmijët
12/08 12:25
Top News – Kamala Harris për zv-president/ E para kandidate me ngjyrë në historinë e SHBA
12/08 12:23
Top News – Trump-pas pandemisë/ Nuk kam folur me homologun kinez
11/08 21:14
Top News – Dhurata më e bukur/ Kylie Jenner feston 23 vjetorin
11/08 18:57
Top News – Maskë me të brendshme/ Miliarderi arrestohet në Norvegji
11/08 17:39
Top News – Hija e koronavirusit/ Ngrihet ngadalë nga Wuhani
11/08 16:02
Top News – 60 vjeç në karantinë/ Banderas, pozitiv me koronavirus
11/08 16:02
Top News – Vaksinat e mëparshme ulin rrezikun e koronavirusit
11/08 15:24
Top News – E para në botë/ Rusia regjistron vaksinën
11/08 15:00