Thethi – Vendi i Kreshnikëve – Fshatrat e Shqipërisë
10/09/2019 11:06

Fshati Theth i vendosur mes “Bjeshkëve të nemuna”, pasuritë natyrore i ka me shumicë. I izoluar mes një madhështie të papërshkrueshme, njeriu këtu mund të ndjehet si eksplorator. Ilnisa Agolli, përmes udhëtimit të saj na sjell në fokus historinë e Thethit, qysh nga viti 1281 deri në ditët sot. Cilat janë vendet që duhen parë e shkelur? Si është jetesa e Thethianëve? Ç’ndodh me “Kullën e Ngujimit” dhe si funksiononte ajo katër shekuj më parë si “Kullë mbrojtjeje - e gjithëkujt dhe askujt”? Deri tek Kisha e Thethit, që u kthye në shtëpinë e gjithë malësorëve të luginës. Bujtinat e shumta gjithashtu të krijuara në këtë terren përrallor dhe për të kuptuar në fund: - Se përse në asnjë vend të botës nuk mund të jesh kurrë kaq i sigurtë?

Kanina – Aty ku kuvendojnë burrërisht – Fshatrat e Shqipërisë
09/12 10:33
Silvio ka një lajm të rëndë për të dhënë në PËR’PUTHEN,”E Diell” 8 Dhjetor 2019
09/12 10:33
Portokalli – Episodi 9, Sezoni 32, 08 Dhjetor 2019
09/12 10:33
Episodi i plotë: Shiko kush LUAN 3, 7 Dhjetor 2019, Entertainment Show
08/12 10:47
Fitoi 105 milionë paund/ Të nesërmen sërish në punë me kamionin e vjetër
08/12 10:47
Rama foto me “katunarin terrorist” të Saukut: E vras një pulë për ty
08/12 10:46
I shpëtuan tërmetit/ Surpriza për Alesjon dhe Aurelin, takohen me Ronaldon dhe Buffon
07/12 09:49
Hell’s Kitchen Albania – Sezoni 2, Episodi 8, 6 Dhjetor 2019 – Reality Show
07/12 09:46
Top Story – “Pabesia” – Dhimbje, vuajtje dhe lot për 51 viktimat e tërmetit vdekjeprurës
06/12 12:10
Vogëlushi i kishte ngulur sytë dhe po e dëgjonte me vëmendje, Rama bën gjestin epik
06/12 12:06
Zgjidhet Kryeprokurori i ri/ Kush është Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të forta”
06/12 12:06
Rama porosit kafe në Itali, kamarieri i del Shqiptar: Hajde këtu
05/12 11:15
Wake Up/ Elvis Naçi: Me 5.176.244 Euro të mbledhura, do të ndërtojmë 270 banesa
05/12 11:14
Fiks Fare, Çfarë fshihet pas shëmbjes së Hotel Palmës? 3 Dhjetor 2019, Pjesa 2
04/12 09:34
“Shpërthen” Arben Malaj: Mazniku, keni qeverisur me arrogancë
04/12 09:34
Gjyshe Ermioni vazhdon të qëndrojë në shtëpi: Shkreli: Do nxirret forcërisht
03/12 17:49
“Jemi Një”-“Rrjedh ne kenge e ligjerime!”- Këngë nga Vaçe Zela – Portokalli
03/12 17:48
Serish lëkundje tërmeti live në Open, Eni Vasili qetëson publikun
01/12 17:46
Thumanë/ Shpërthen në lot gazetari Muhamed Veliu gjatë raportimit Live
01/12 17:45
Tërmeti ‘shkund’ Shqipërinë – Live 28 Nëntor 2019
28/11 12:52