Të përçarë për Krishtlindje! Tensione nga ligji për fetë në Mal të Zi
07/01/2020 12:56

Një vend, dy kisha: ortodoksët e Malit të Zi I kremtuan krishtlindjet në një klimë tensionesh dhe përçarjeje, e cila së fundi është ashpëruar edhe nga ligji i shumëdiskutuar i komuniteteve fetare. Miratimi i tij në parlament i ka helmuar marrëdhëniet e shtetit malazez me kishën ortodokse serbe që mbete dominuese në vendin e vogël fqinj me Serbinë. Një pjesë e besimtarëve kanë ndjekur shërbesat në kishën serbe, dhe të tjerë në atë ortodokse malazeze. “Pjesa më e madhe e njerëzve në Malin e Zi, thjesht nuk pajtohen me këtë ligj. Në vend që të festonim Krishtlindjet në shtëpi, ashtu siç bëjnë të gjithë ortodoksët, ne u detyruam të luftonim në rrugë për të mbrojtur vendet tona të shenjta”, shprehet Ivan Ivanovic, nga kisha serbe. “Ne jemi të gjithë të ndryshëm. Disa ndihen serbë, disa malazezë, por mendoj se nuk ka përse të ketë përçarje. Sepse nëse gjërat do të funksionin sipas ligjeve dhe drejtësisë hyjnorë, atëherë titullarët e besimeve fetare serbe dhe malazeze duhet të ishin pajtuar dhe t’i jepnin fund kësaj situat”, thotë Zeljko Dapcevic nga kisha ortodokse malazeze. Ortodoksët dhe kishat e tjera lindore e festojnë Krishtlindjen në 7 janar, në bazë të llogaritjeve të bëra sipas kalendarit Julian. Dita e lindjes së Krishtit mbetet një prej festave më të rëndësishme të kalendarit të krishterë. Në Kosovë, liderët e vendit përcollën urimet e tyre për shëndet, lumturi e begati në ngrohtësinë e familjeve të besimit ortodoks, me shpresën që kjo ditë feste të shërbejë për ta shtuar besimin dhe respektin e ndërsjellë, për t’iu gëzuar arritjeve të përbashkëta dhe për të punuar për një jetë më të mirë.

Athinë/ Protestojnë minoritarët, kundërshtojnë projektin e qeverisë për pensionet: Na diskriminon
16/02 20:12
Mynih/ Thaçi dhe Vuçiç firmosin marrëveshjen për hekurudhën
14/02 19:56
Nënshkruhet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë për autostradën dhe hekurudhën
14/02 10:55
Republika Serbe largohet nga Bosnja, SHBA nuk do të na ndalojë
13/02 19:51
Konferenca e Mynihut/ Bashkë Kurti, Vuçiç e Rama
13/02 19:48
Ndryshe nga SHBA, BE nuk e kundërshton reciprocitetin
13/02 19:29
Protesta në ndërmarrjen “Trepça”, pakënaqësi me punësimet
13/02 12:22
Maqedoni e Veriut: Flamuri i NATO ngrihet para parlamentit
12/02 15:42
Zëdhënësi i Grenell: Ambasadori kurrë nuk ka thënë se do të anulohen investimet në Kosovë
11/02 23:06
Vuçiç: Plotësisht me metodologjinë e zgjerimit, por rregullat e reja nuk e prekin Serbinë
07/02 16:53
Ethet e derrit alarmojnë Greqinë/ Autoritetet qetësojnë opinionin: Nuk transmetohet tek njeriu
07/02 09:14
Greqia në alarm, lokalizohet një rast i etheve të derrit
06/02 10:12
Të hënën votohet qeveria/ Ende pa marrëveshje mes LDK dhe Vetëvendosjes
31/01 20:44
Borrell me Vuçiçin: Ne angazhohemi, por rezultatin përfundimtar e keni në dorë vetë
31/01 20:35
Marrëveshjet me Serbinë/ PSD kundër: Përpara të vijë njohja
26/01 15:22
Detajet/ U kap 1 ton drogë në Greqi, kontenieri kishte mbërritur nga Shqipëria. Arrestohen 6 persona
25/01 10:31
Haradinaj në Open: Rama një ‘hajgarexhi’
24/01 10:21
Ligji i Fesë/ Kryeministri Markoviç i ofron bisedime Kishës Ortodokse Serbe
23/01 11:57
41 vite burg për të akuzuarit e “Syri i Popullit”
22/01 11:59
Greqia kthen refugjatët/ Dëbime drejt Turqisë nga policia greke
21/01 16:01