Të dhëna nga marsi/ Uji i ngjashëm me oqeanet e tokës
24/01/2020 16:34

Sedimentet argjilore të kraterit Gale në mars, janë krijuar në prani të ujit të lëngshëm, lehtësisht të kripur dhe me një pehash të afërt me atë të oqeaneve në tokë. Ashtu si edhe detet tona, që përmbajnë një pafundësi formash jete, është e mundur që edhe uji i lashtë marsian, të mund të ketë patur jetë, ose të paktën mikroorganizma. Por i takon misioneve të ardhshme të gjejnë provat. Sidoqoftë, këto të dhëna të para kanë dalë nga analizat e kryera nga roveri Curiosity i NASA-s mbi disa kampionë argjilorë të marrë nga krateri gale. Të dhënat që përforcojnë akoma më shumë kërkimet e gjurmëve të jetës në planetin e kuq, janë publikuar në revistën nature Comunications, nga një grup ndërkombëtar i udhëhequr nga instituti i teknologjisë në Tokjo. Ekspertët kanë analizuar të dhënat e minerare dhe ato kimike që kurioziteti ka kthyer në tokë pasi ka vëzhguar disa sedimente të një minerali argjilor të gejtur në kraterin gale, në të cilin fshihen gjurmët e lëna nga uji i lashtë marsian. Studimi Studimi ka kaluar në sitë parametra të ndryshëm, si sasia e kripës së ujit apo përqendrimi i kripërave të shkrira, pehashi, ose aciditeti apo alkaliniteti, dhe tendencën për të humbur apo fituar elektrone. Në fjalë të tjera, masën e sasisë së gazit si hidrogjeni apo oksigjeni. Rezultatet kanë treguar që në krater ka ujë lehtësisht të kripur dhe me një pehash të afërt me atë të oqeaneve të tokës. Nga kjo rezulton edhe mundësia që në mars mund të ketë patur jetë./Ardita Becolli/

Në spitalin e Wuhanit, pacientët kurohen dhe vallëzojnë…
17/02 21:55
Britania nuk gjen qetësi/ Ikën “Ciara” dhe “Dennis”, vijnë stuhitë “Ellen” dhe “Francis”
17/02 20:07
Japoni/ Anija në karantinë, evakuohen shtetasit amerikanë
17/02 19:58
Shqiptarët në Britani, sensibilizim kundër dhunës
17/02 18:19
Rritet niveli i korrupsionit në Kroaci
17/02 17:56
Trump paralajmëron Rusinë: Ndaloni mbështetjen për mizoritë e regjimit sirian
17/02 17:55
Studimi i OECD: Gjermania, e vështirë për emigrantët
17/02 17:23
Trump/ Një xhiro në pistë me ‘The Beast’
17/02 13:10
Rikthimi i muzikës shekullore Pashtun
17/02 13:06
Bie ekonomia Japoneze/ E treta në botë, por ka pësuar rënie
17/02 13:04
Projekti i “çmendur” i Erdoganit: Një kanal i ri që lidh Detin e zi dhe atë të Marmarasë
17/02 12:29
Evakuime në Britaninë e Madhe/ Stuhia “Dennis” gjunjëzon vendin
17/02 12:21
Frika nga koronavirusi/ Banda e armatosur grabit letra tualeti
17/02 11:34
Koronavirusi/ Rëndohet bilanci i viktimave, por ka edhe të mbijetuar…
17/02 10:59
Në Luksemburg…atje ku artizanati po njeh një “bum”
16/02 22:08
Komuniteti në Britani mobilizohen në shpëtim të ‘PUB’-eve
16/02 21:37
Stuhia “Dennis” gjunjëzon Britaninë e Madhe
16/02 20:01
Dy shkencëtarë kineze: Virusi doli nga laboratorët ne Wuhan
16/02 19:04
Përhapja e koronavirusit, Kina kufizon me tej lëvizjet
16/02 18:55
Bie “forca” e Koronavirusit/ Kina njofton se për të tretën ditë ka një frenim të virusit
16/02 12:24