Situata pas tërmetit, Lezhë/ Sa pallate paraqesin rrezikshmëri të lartë
07/12/2019 19:24

Në një deklaratë për shtyp, qendra operacionale e emergjencave në Lezhë kreu një pasqyrim të situatës në ditën e 10-të pas fatkeqësisë natyrore që preku qarqet Durrës, Tiranë dhe Lezhë. “Pasi kemi kapërcyer fazën e parë të emergjencës duke u dhënë ndihmë personave të rrezikuar, akomoduar në hotele e çadra në zonat rurale, sot jemi në fazën intensive të verifikimit të objekteve e banesave.Aktualisht janë 2-fishuar grupet e verifikimit me inxhinierë nga Shkodra, Kukësi dhe Dibra, duke operuar me 18 grupe vlerësimi në terren. Nga sot ka nisur vlerësimi i objekteve edhe në Bashkinë e Mirditës. Disa objekte të rëndësishme si shkollat e çerdhet janë ekspertuar nga Inxhinierë të Institutit në Tiranë, duke marrë vendimet e domosdoshme për sigurinë dhe mësimdhënien. Për shkollën e dëmtuar Gjergj Kastrioti, është marrë vendim që deri në një moment të dytë, mësimi të zhvillohet në shkollën Besëlidhja, me 2 turne. Drejtoria arsimore e Lezhës ka marrë masa për identifikimin e nxënësve që janë evakuuar dhe janë siguruar mjetet për transportimin e tyre në shkolla. Siç keni qenë dëshmitarë që disa pallate janë verifikuar nga grupe me inxhinierë izraelitë. Pas këtyre verifikimeve nga grupet në terren rezulton se: 66 pallate paraqesin rrezikshmëri të lartë 235 banesa paraqesin rrezikshmëri të lartë dhe 181 të tjera kanë dëmtime të nivelit të mesëm. 783 qytetare janë aktualisht strehuar nëpër çadra, dhe po vijon pajisja me to edhe e familjeve që kanë sjellë kërkesa pranë Qendrës Operacionale të Emergjencës Civile apo pranë Bashkive të Qarkut dhe Prefektures. Ndërkohë që 1280 qytetarët vazhdojne te jene akomoduar ne 3 hotele ne Shengjin. Eshte kryer identifikimi i plote i te semureve kronike (144) nderkohe qe vijon administrimi I vaksinave antigrip. Jane realizuar mbi 530 vizita individuale, dhe disa individe jane vizituar edhe per here te dyte. Neser do te kete nje tjeter ekip mjekesor, icili do te vijoje vizitat neper zonat rurale dhe qytetaret e vendosur neper cadra. Ne bashkepunim te ngushte me 3 kryetaret e bashkive, Lezhe, Kurbin e Mirdite po hartohen vendimet e keshillave bashkiake per bonuset e qerave, per familjet te cilat kane banesa te demtuara dhe nuk mund te qendrojne me shume se ditet e para te janarit ne hotel, por do te akomodohen ne shtepi me qera. Gjithashtu është duke u pergatitur i gjithe dokumentacioni per te nisur procesin e shembjes se strukturave qe nuk mund te riparohen, ne menyre qe te mund te fillojme sa me pare procesin e rindertimit. Javën qe vjen pritet te permbyllim edhe procesin e vlerësimit të pallateve dhe banesave të tjera publike. Shërbimet e emergjences mbeten ne krye te detyres per te pritur cdo thirrje nga qytetaret dhe per te marre masa per adresimin e ketyre problematikave (159 deri tani). Gjithashtu 3 numrat e gjelber dhe platform shqiperia qe duam. al jane ne dispozicion te qytetareve.”

Aksident në Vlorë, përfshihen tre makina. 3 të plagosur
27/01 22:44
Rama takon Merkel/ Kancelarja: Do jemi në konferencën e donatorëve për Shqipërinë
27/01 22:27
Përkujtohet holokausti/ 75 vjet nga lirimi i kampit të Aushvicit
27/01 20:55
Inxhinieri iranian në gjykatë/ Arrestimi i tij 5 muaj më parë u mbajt në sekret të plotë
27/01 19:49
Takimi me Ramën/ Merkel: Tërmeti goditje e rëndë për Shqipërinë, ju ndihmojmë
27/01 19:39
Vdekja e dy foshnjeve në Berat, nëna tregon me lot në sy momentin kur i ka gjetur pa jetë
27/01 18:24
Mbyllet Bypass-i Fierit/ ‘Stop’ deri në mbarim të punimeve
27/01 17:22
Rama takon Merkel/ Kancelarja: Do jemi në konferencën e donatorëve për Shqipërinë
27/01 16:40
Durrës/ Ankesa për riparimin e dëmeve. Banorët e zonës së plazhit kërkojnë ndihmë
27/01 15:26
97-vjetori i Shërbimit Pyjor Shqiptar, vullnetarë i bashkohen aksionit për mbjelljen e 1000 pemëve
27/01 15:24
Flet Rama për Top Channel: Me Merkel plan të përbashkët veprimi në shtimin e donatorëve
27/01 15:20
Shqipëria ka risk të ulët/ Ngrihet task-forca për virusin që ka prekur Kinën
27/01 15:17
Flet Yuri Kim për herë të parë si ambasadore, mesazhi në shqip: Ne jemi ende me ju, krahë për krahë
27/01 15:15
Shqiptarja e vetme në Wuhan/ Silva Doçi: Jemi në izolim. U sëmura, por ishte thjeshtë grip
27/01 15:03
Rivalitet dhe polemika/ Gara e konkurentëve në “Përputhen”
27/01 14:20
Turizëm në fshat/ Puna në bujtinat e fshatrave të Dropullit
27/01 13:44
Tërmeti, takim Merkel-Rama/ Kryeministri dhe kancelarja flasin para konferencës së donatorëve
27/01 13:03
Flet studentja nga Wuhan, epiqendra e virusit: Iu nënshtrova analizave dhe jam mirë
27/01 12:54
Alergji nga ndotja – Mjekët këshillojnë si të ruhemi
27/01 12:49
Përkeqësohet indeksi i ndotjes në Shqipëri/ Qytetet më të ndotura, Tiranë, Durrës dhe Elbasan
27/01 12:47