Shkup/ Ministri i Jashtëm gjerman: Maqedonia meriton negociatat. Dimitrov: Na ndani nga Shqipëria
13/11/2019 20:53

Gjermania është e bindur se si Maqedonia e Veriut ashtu edhe Shqipëria e meritojnë hapjen e negociatave për anëtarësim në BE, pavarësisht bllokimit nga Franca që kërkon reformimin e procesit të zgjerimit. Ministri i jashtëm gjerman, Haiko Maas, gjatë vizitës së tij në Shkup, inkurajoi vendin të vazhdojë reformat duke siguruar homologun e tij, Nikolla Dimitrov, se do të ketë mbështetjen dhe ndihmën e plotë të Berlinit. Vetë Dimitrov, duke argumentuar se BE nuk mund ta neglizhojë vendin pas kompromiseve të bëra, tha se pavarësisht fqinjësisë së mirë që Maqedonia e Veriut ka me Shqipërinë, kur bëhet fjalë për anëtarësimin në BE është më mirë që secili shtet të vlerësohet ndarazi, në bazë të meritave të veta. “Parimi bazë në procesin e anëtarësimit është: secili sipas arritjeve në reforma. Nëse i grupojmë vendosim shtetet në paketë dhe i bëjmë të varura nga diçka që nuk është në kontroll të tyre atëherë humb logjika e anëtarësimit”, tha Dimitrov. Pak ditë më parë, edhe vetë presidenti francez, Emmanuel Macron, që me ‘jo’-në e vendosur të tij, u përpoq të sqaronte motivet e këtij qëndrimi dhe tha se vendet anëtare ishin më pozitive për Maqedoninë e Veriut se sa për Shqipërinë, por kjo e fundit nuk mund të ndahej për shkak të pasojave që një vendim i tillë do të kishte në rajon.

Greqi/ Miratohet me rekord votash ligji për votuesit e diasporës greke
13/12 08:09
Shpërdorim detyre, Matteo Salvini nën hetim!
12/12 16:09
Mitsotakis takon Vuçiç: Nuk ndryshojmë qëndrim për Kosovën
12/12 08:12
Ballkani i cenuar nga “fake news”/ Në krye për lajme të rremë, mediat serbe në Bosnje
10/12 17:05
Ndalohet skafi me drogë në Brindisi/ Drejtuesi, një shtetas shqiptar
10/12 16:00
“Vuçiç i lidhur me fermën e hashashit”/ Opozita serbe akuzon presidentin pas kapjes së 4 ton droge
10/12 15:36
Maqedonia e Veriut bojkoton ceremoninë e Nobelit për shkak të Peter Handke
10/12 12:39
Nisma e Greqisë para takimit të BE/ Mbështetja për zgjerimin, thërret Ministrat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut
08/12 20:28
Kosovë/ Ndihmat për të prekurit e tërmetit shpërndahen në çdo shtëpi ku janë strehuar
06/12 08:41
Greqi/ Mbyllen kampet në ishuj, do të zëvendësohen me 5 qendra për refugjatët
21/11 11:21
Probleme me zemrën/ Vuçiç shtrohet në spital
16/11 12:36
Heiko Mass nga Maqedonia e Veriut: E meritoni hapjen e negociatave
14/11 07:41
Shkup/ Ministri i Jashtëm gjerman: Maqedonia meriton negociatat. Dimitrov: Na ndani nga Shqipëria
13/11 20:53
Greqia, ligj të ri për azilin/ Nisma e qeverisë së Micotaqis pas përballjes me fluksin e refugjatëve
02/11 12:25
Debat në OKB/ Replika Çitaku-Daçiç në seancën e këshillit të sigurimit
01/11 13:09
Kroacia në shengen/ Vendi anëtar i BE që nga viti 2013 plotëson kushtet teknike
27/10 19:53
Zaev: Oferta e vetme është BE. Kryeministri i Maqedonisë hedh poshtë “zonën ekonomike evropiane”
27/10 19:49
Vuçiç: Kurti, më i vështirë/ Komentet e presidentit serb për kryeministrin e ri të Kosovës
22/10 19:00
Maqedoni/ Zgjedhjet e parakohshme, partitë “nisin” fushatën
21/10 19:39
JO-ja për negociatat/ Athina me sytë nga Tirana dhe Shkupi
20/10 12:03