Shkodër, 12 raste me korona/ Të infektuarit anëtarë të dy familjeve
03/04/2020 15:30

Nëse 2 dite me parë, Shkodra kishte vetëm 2 raste me Koronavirus, brenda 24 orëve te fundit, numri i te infektuarve ka arritur ne 16. Ditën e Enjte një grua nga Kirasi rezultoi pozitive dhe pastaj drejtoria e shëndetit publik testoi edhe anëtarët e tjerë të familjes ku fatkeqësisht edhe 6 prej tyre dolën të infektuar nga Covid-19. Dyshimet se nga ku është përhapur virusi, çojnë tek një ceremoni mortore qe familja kishte 2 jave më parë. Zona tjetër problematike është Dobraci. Një ditë më parë, kryefamiljari rezultoi pozitiv dhe pas testeve te kryera ndaj anëtareve të familjes edhe 6 të tjerë dolën të infektuar. Të gjithë personat e kontaktit po mbahen në vëzhgim në karantine dhe ndaj tyre janë kryer testet me tampon, përgjigjet e të cilave priten në vazhdim. Por nëse në Shkodër brenda pak orëve kemi 14 raste të reja të prekurish me koronavirus, qytetarët duken se nuk janë të shqetësuar. Kjo është situata ne tregun e Rusit, pak metër larg lagjes se Dobracit. Gjatë 2 – 3 ditëve të fundit, policia ka vendosur të tolerojë shume, aq sa ne qytet janë rikthyer lëvizjet masive të qytetareve, në rruge është trafiku i automjeteve ndërsa mungojnë vetëm lokalet hapur për ti kthyer këto ditë, në dite feste.

Top News – Publikohen masat e reja/ Rama-plazhet hapen pas 10 qershorit
24/05 22:38
Fundjavë e peshkimit/ Burrë e grua prej 10 vjetësh përshkojnë bregun e Orikumit
24/05 21:02
Karantina e çiftit të artistëve/ Izolimi solli edhe projektet e reja për Zeqir dhe Violeta Sulkuqin
24/05 21:02
Exclusive – Kujtim Spahivogli, Shenja e një brezi – 24 Maj 2020
24/05 21:02
Rama: Hapim plazhet më 10 qershor
24/05 21:01
Skandali me këshilltarin e Johnson/ Shkeli karantinimin, por kryeministri e merr në mbrojtje
24/05 20:59
Greqi, nesër hapen restorantet/ Sot vetëm 2 raste me Covid-19 dhe asnjë viktimë
24/05 20:55
Laguna e Durrësit/ Bisht Kamëz, Fllakë – Sektori Rinia tërheq pushues, por mungon infrastruktura
24/05 20:41
Top News – Basha zgjedh Shkodrën/ Për të uruar besimtarët myslimane
24/05 20:40
Inertet pushtojnë rrugët/ Durrës,gjurmët e pasojave që la tërmeti i 26 nëntorit janë ende të dukshme
24/05 20:11
Top News – Sfida ndaj Covid-19/ Shprehet optimist mjeku Tritan Kalo
24/05 20:10
Amerikani i videove TikTok/ Gatuan gatimet e njohura shqiptare dhe përpiqet të komunikojë në shqip
24/05 20:09
Fermeri që i qëndron traditës/ Pas 20 vitesh në emigracion, 67 vjeçari i përkushtohet bujqësisë
24/05 20:09
Viti shkollor mbyllet online/ Mësimi deri në 29 maj, vlerësimi final me rezultatet deri në 9 mars
24/05 19:50
Zgjedhjet, jo më në muajin qershor/ 4 negociatorët e reformës do të ulen në tryezë të martën
24/05 19:49
Pezullimi i Luan Dacit/ Gjykata i komunikoi vendimin, avokatët: Do ta ankimojmë
24/05 19:34
Ana shpirtërore e karantinës/ Festat fetare ndryshe. Pandemia i vuri në sfidë të gjithë
24/05 19:33
9 raste të reja me Covid-19/ Të shtunën u shënua viktima e 32 në Shqipëri
24/05 19:32
9 raste të reja me Covid-19/ Të shtunën u shënua viktima e 32 në Shqipëri
24/05 19:17
Falja e namazit në xhami dhe sheshe/ Festa e Fitër Bajramit nëpër Shqipëri
24/05 14:18