Reçipetat, 105 vjeçe dhe nuk e tregojnë moshën aspak…
08/11/2019 18:13

Në fillim nuk ishte asgjë tjetër veçse një fashë e thjeshtë e përdorur për të mbrojtur gjoksin. E përdornin kështu për shembull atletet greke. Gratë në Romën e lashtë e përdornin pakëz më ndryshe, në lëkurë të fortë apo copë gri. Reçipeta është ajo pjesë e veshjes që ndoshta më shumë se kushdo tjetër ka pësuar një evolucion të rëndësishëm gjatë shekujve. Ashtu siç e njohim sot, modeli më i afërt i takon fillimit të shekullit të kaluar, kur Mary Phelps Jacobs, patentoi në Nju Jork, reçipetat e para. Dhe kjo ndodhte më 3 nëntor 1914… Mund të thuhet ndërkohë se reçipetat moderne kanë lindur para së gjithash si një instrument emancipimi të trupit femëror, që çlirohej nga fortësia dhe mungesa e komoditetit të korseve. Me kalimin e viteve është bërë edhe një instrument joshjeje i pakapërcyeshëm, deri në shpërthimin e reçipetave magjike në fillim të viteve 90, të parat që u mbushën me sfungjer dhe që mund të dhuronin edhe një masë më shumë pa qenë nevoja të kalohej në duart e kirurgëve. Që nga modelet e famshme e deri tek yjet e kinemasë dhe muzikës, në pasarelat e modës për femra për këtë sezon, ai nuk konsiderohet më thjeshtë një aksesor, por është një nga elementët më të vërtetë të feminilitetit.

Lituani: Ushtria digjitale kundёr krimit kibernetik
11/12 17:28
Shtëpia e Bardhë: Akuzat e demokratëve e forcojnë presidentin
11/12 17:25
Trump paralajmëron Rusinë kundër ndërhyrjes në zgjedhje
11/12 17:23
Nëntë vende të BE për “integrimin e përshpejtuar” të Ballkanit Perëndimor
11/12 17:11
Vuçiç uron nobelistin Handke: Serbia ju konsideron mik të vërtetë
11/12 16:51
Filmi më i ri për Krishtlindje – “Kur Hitleri vodhi lepurin ngjyrë trëndafili”
11/12 16:46
Rregullat e reja të emigrimit/ Gjermania: Do të hyjnë në fuqi që nga 1 marsi
11/12 16:36
Jo apartamente për të huaj/ Diskriminim në gjermani. kërkohet dëmshpërblim
11/12 13:38
Fluturon avioni elektrik/ Kryhet fluturimi i parë në Vancouver
11/12 12:45
“Karta e Adriatikut”/ Xhaçka: Të forcojmë punën dhe angazhimin tonë në kuadër të NATO
11/12 12:17
Kryeministrja më e re në botë. Jeton në një apartament me qira me të ëmën
10/12 19:50
Procesi për shkarkimin e Trump, demokratët bëjnë publike dy akuzat
10/12 18:52
Emmanuel Macron vazhdon reformat e pensioneve pavarësisht grevave
10/12 18:29
Ballkani i cenuar nga “fake news”/ Në krye për lajme të rremë, mediat serbe në Bosnje
10/12 17:05
Vepra e re e Banksy/ Artisti kontrovers tregon disa nga sekretet e tij
10/12 16:10
“Tsunami Demokratik”/ Organizon tubim para “El Clasico”
10/12 12:50
Libra për Krishtlindje, dhuratat më të shumta në Islandë
10/12 12:46
Sidney pushtohet nga tymi/ Shkak djegia e pyjeve, nivel i lartë rrezikshmërie
10/12 12:43
Detaje të masakrës në një spital në Çeki, të shtënat ndodhën në orën 7 në korridor
10/12 12:13
Bisedime Ukrainë-Rusi/ Takohet presidenti Putin me homologun Zelensky
10/12 12:08