Rama, intervistë për revistën italiane: Ja përse Shqipëria mund të ndihmojë vendin tuaj
13/11/2019 18:23

Edi Rama sapo ka mbaruar një takim me kryeministrin Giuseppe Conte. Duket i lodhur, por mjaftueshëm i kënaqur: “E di se ku do të dalësh duke më pyetur se si m’u duk kryeministri juaj… Por, nuk folëm për politikën italiane. Megjithatë, Conte nuk m’u duk në vështirësi, ishte shumë mirë”, konfirmon Rama në mënyrë diplomatike. Dhe pastaj hyn menjëherë në temë. “Çështja e Shqipërisë në Këshillin Europian ishte një goditje e rëndë. Këshilli nuk i mbajti premtimet e bëra. Kurse Conte ishte fantastik në mbrojtjen e interesave strategjike të Europës në Ballkanin Perëndimor dhe në mbrojtjen e vetë Europës nga indiferenca që ndonjëherë e dallon”. Kështu nis shkrimi i revistës italiane “ Panorama“, e cila e ka intervistuar kryeministrin shqiptar. Artikulli, i parë nga ATA, tregon sesi shefi i ekzekutivit shqiptar flet për një zhgënjim të dukshëm nga mosçelja e negocjatave. “Nuk është se nuk e kisha menduar këtë pengesë“, ka thënë Rama.“ Pjesërisht, e prisja. Por, nuk është asnjëherë, as e bukur dhe as e thjeshtë, të jetosh me ndjesinë e plotë se je tallur. Në çdo rast, siç e përsëris gjithmonë, duhet të vazhdojmë në të njëjtin drejtim, pasi nuk ka alternative të tjera përveç se një Shqipërie europiane. Mbetet detyra jonë përballë brezave që do të vijnë“. Kryeministri shpjegoi më tej se me homologun Italian kanë diskutuar edhe rritjen eksponenciale të turistëve italianë në Shqipëri, nevojat e 31 000 sipërmarrësve shqiptarë aktivë ne vendin fqinj si dhe mënyrat për harmonizimin e sigurimeve shoqërore për 100 mijë shqiptarë që kontribuojnë në buxhetin e Italisë. Emigracioni shqiptar në Itali është pjesë e një historie me një fund të lumtur, tha Rama, që ka shndërruar një popull “pushtues pa këpucë dhe me stomakun bosh” në një masë të rëndësishme kontribuesish për ekonominë italiane, që më pas solli zhvillim edhe në Shqipëri.

Basha me bizneset në Korçë: Ja masat që do të marr ditën e parë në pushtet
05/07 13:47
Top News – PD pyetje ministres/ A është siguruar rezervë tamponesh
05/07 13:27
Top News – Hoti-bisedimet me Serbinë/ Mund t’i vazhdoj edhe pa Thaçin
03/07 15:30
Opozita e re, kusht vetëm listat/ Murrizi: Të gatshëm të heqim dorë nga pragu dhe koalicionet
03/07 15:24
Top News – Basha në Velipojë/ ‘Turistët nga Kosova i pengon Rama’
03/07 15:22
HEC në Shqipëri, pikë doganore në Durrës/ Hoti: Me Ramën u dakordësuam për 3 projekte ambicioze
03/07 15:22
“Vuçiç të shkojë dhe në Hënë…”/ Rama: Ta harrojë se negocion me Perëndimin pa shqiptarët
03/07 13:44
Top News – Kosova, moslëvizja e lire/ Rama-turp për BE që e mban peng
03/07 13:12
Segmenti Milot-Fier/ Basha: Nuk njohim koncesionet me PPP
02/07 16:25
Gjiknuri dorëzoi në Kuvend draftin e Zgjedhores, Murrizi: Nga opozita nuk do merrni asnjë votë…
02/07 16:24
“Ndaje mendjen me kë je”/ Zgjedhorja, Rama i përgjigjet Hajdarit: Na kanë akuzuar se…
02/07 16:09
“Listat” përplasje në Kuvend/ Rama s’i quan të nevojshme. Reagon opozita e re
02/07 16:02
Top News – KLSH me kryetar të ri/ Kuvendi voton dekretin e Metës
02/07 15:39
Top News – Tensione në kuvend/ Opozita e re braktis sallën
02/07 15:14
Top News – Rama i përgjigjet Murrizit/ ‘Nuk kërkojmë rrugën e diversionit’
02/07 14:19
Top News – Rama i përgjigjet PD/ ‘S’keni tager për urdhëra kuvendit’
02/07 14:19
Top News – Ironia e Ramës/ ‘Jeni pakicë e ndarë në dy pakica’
02/07 14:18
Top News – Hajdari thirrje Ramës/ ‘Trego se nuk i do listat e hapura’
02/07 14:09
Top News – Rruga Milot-Fier/ Gara, PD fituesi është përcaktuar
01/07 20:10
Kodi zgjedhor/ Pakti mes PS-PD e LSI dorëzohet pasi i mbaroi afati komisionit të reformës
01/07 15:43