Qira për ata që mbetën pa shtëpi/ Banorët e zonës së kombinatit përfitojnë bonusin
10/12/2019 19:38

Këshilli Bashkiak i Bashkisë Tiranë miratoi vendimin për pagesën e qirasë sipas vlerës së tregut të lirë për familjet e larguara nga banesat e tyre të dëmtuara nga tërmeti. Zona e Kombinatit ishte një nga më të prekurat në Tiranë dhe ku banorët pas strehimit në qendrat sociale, kanë përfituar bonusin e qerasë. “Është njoftuar menjëherë Emergjencat pranë Bashkisë Tiranë si dhe Instituti i ndërtimit për të vlerësuar banesën, meqënëse është dhe zonja këtu bëhet fjalë për pallatin 160 që ka rezultuar I pabanueshëm dhe më tej është ndjekur procedura që të gjithë të përfitojnë bonus qeraje”, thotë administratori i njësisë 6. “Kam plotësuar formularin e strehimit, fotokopjen e tapisë së shtëpisë, kartën e identitetit, një certifikatë familjare që tregon sa pjesëtarë jetojnë në atë familje dhe është afishuar emri e po brenda ditës.”, Mira Rroko. Familjes Rroko ju prishën në 30 sekonda 4 prona në pallatin pesëkatësh në Kombinat. Apartamentet e tyre ishin dëmtuar që me tërmetin e shtatorit, por shiriti i kuq ju vendos pas tërmetit të 26 nëntorit. Të detyruar ata do të jetojnë tanimë me qera. “Vetë e siguruam, u bëmë 3 familje, meqënëse ishte tre katëshe u bëmë të gjithë bashkë. Më e rëndësishmja ishte certifika që vërtetonte sa persona për të marr bonusin maksimal që do të thotë 220 mijë lekë . Kështu do të funksionojë cdo muaj për 1 vit rresht. Ndërsa hyrja është 250 mijë lekë , pak më shtrenjtë sec kam bonusin”,thotë ajo. “Ne kishim fatin që e gjetëm direkt se ishim ndër pallatet e para që u shpallën problematike , por tani po abuzohet me cmimin dhe njerëzit kanë ngelur në mëshirë të fatit”.

Mbyllet Bypass-i Fierit/ ‘Stop’ deri në mbarim të punimeve
27/01 17:22
Rama takon Merkel/ Kancelarja: Do jemi në konferencën e donatorëve për Shqipërinë
27/01 16:40
Durrës/ Ankesa për riparimin e dëmeve. Banorët e zonës së plazhit kërkojnë ndihmë
27/01 15:26
97-vjetori i Shërbimit Pyjor Shqiptar, vullnetarë i bashkohen aksionit për mbjelljen e 1000 pemëve
27/01 15:24
Flet Rama për Top Channel: Me Merkel plan të përbashkët veprimi në shtimin e donatorëve
27/01 15:20
Shqipëria ka risk të ulët/ Ngrihet task-forca për virusin që ka prekur Kinën
27/01 15:17
Flet Yuri Kim për herë të parë si ambasadore, mesazhi në shqip: Ne jemi ende me ju, krahë për krahë
27/01 15:15
Shqiptarja e vetme në Wuhan/ Silva Doçi: Jemi në izolim. U sëmura, por ishte thjeshtë grip
27/01 15:03
Rivalitet dhe polemika/ Gara e konkurentëve në “Përputhen”
27/01 14:20
Turizëm në fshat/ Puna në bujtinat e fshatrave të Dropullit
27/01 13:44
Tërmeti, takim Merkel-Rama/ Kryeministri dhe kancelarja flasin para konferencës së donatorëve
27/01 13:03
Flet studentja nga Wuhan, epiqendra e virusit: Iu nënshtrova analizave dhe jam mirë
27/01 12:54
Alergji nga ndotja – Mjekët këshillojnë si të ruhemi
27/01 12:49
Përkeqësohet indeksi i ndotjes në Shqipëri/ Qytetet më të ndotura, Tiranë, Durrës dhe Elbasan
27/01 12:47
Skrevan/ Protestë për shkollën e dëmtuar nga tërmeti: Hapni shkollën! Duam të mësojmë
27/01 12:31
Drejtimi i INSTAT, qeveria shtyn afatin e aplikimit
27/01 12:02
Makina përfundon përmbys në rrugë/ Aksident tek “Unaza e madhe”
27/01 11:13
Reshje shiu dhe rritje temperaturash, parashikimi i motit për fillimin e javës
27/01 10:22
“Hear WHO”/ Aplikacioni më i ri dedikuar…
26/01 22:47
Avioni më i madh/ Boeing 777X realizon fluturimin e parë
26/01 22:23