Qeveria e Kosovës/ Mustafa, marrëveshje këtë javë
21/01/2020 19:26

Marrëveshja me Lëvizjen Vetëvendosje, për qeverinë e ardhshme të Kosovës, do të nënshkruhet deri në fund të kësaj jave, ose përndryshe nuk do të mund të konkretizohet më, sipas shefit të Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa. Pas mbledhjes së kryesisë së partisë, Mustafa tha se LDK mbetet e përkushtuar që të punojë për një marrëveshje që respekton vullnetin e qytetarëve në zgjedhjet e 6 tetorit. “Mendojmë se marrëveshja do të qetë në pah një qeveri të balancuar dhe përgjegjësi të balancuara ndërmjet dy palëve në harmoni me atë që qytetarët e Kosovës na kanë dhënë besimin me votën e tyre ne si LDK me 28 deputetë dhe LVV-së me 29 deputetë. Ne kemi dhënë një propozim që është shumë i balancuar që LVV duhet ta trajtojë me vëmendje të veçantë dhe mbetemi që të bisedojmë, por që ajo të ketë një përfundim sa më shpejt mundësisht deri në fund të kësaj jave, që të bëjmë marrëveshje ose të konstatojmë se nuk ka kushte që marrëveshja të bëhet”, shprehet Mustafa. Lideri i LDK tha se beson që do të ketë një marrëveshje në dobi të qytetarëve. Ai ka bërë të ditur se gjatë kësaj kohe kanë qenë në komunikim të vazhdueshëm me Kurtin, por nuk ka pranuar të bëjë komente nëse janë apo jo pranë arritjes së koalicionit qeverisës me Lëvizjen Vetëvendosje. Zgjedhjet e tetorit në Kosovë nxorën të parën lëvizjen vetëvendosje dhe pas saj, lidhjen demokratike të Kosovës. Por edhe pse kanë kaluar tashmë më shumë se tre muaj prej tyre, dy partitë e para, nuk kanë mundur ende të arrijnë një marrëveshje për krijimin e qeverisë së re.

Thaçi: VV të zgjedhë kryeministrin/ Presidenti i dorëzon propozimin Albin Kurtit
02/04 21:11
Top News – ‘Heqim qafe Serbinë’/ Thaçi flet për ofertën ndaj Kurtit
02/04 13:42
Top News – Korona në Kosovë/ Viktima e parë nga shtetasit serbë
02/04 13:19
Thaçi pret liderët e partive/ Konsultime për qeverinë e re
01/04 16:14
Hiqet taksa, reciprocitet/ Kosova e zëvendëson me masa ndaj pengesave tregtare Serbe
01/04 16:12
Kurti pas takimit me Thaçin: Të merret me datën e zgjedhjeve, jo me emra kandidatësh e partish
01/04 11:30
Kushtetuesja kundër Kurtit/ Shfuqizon vendimin e qeverisë për orën policore
31/03 20:50
Nesër hiqet taksa për lëndën e parë/ Kosova zbaton vendimin dhe nis reciprocitetin me Serbinë
31/03 20:38
Top News – Kosovë, paketë fiskale urgjente: Përfitojnë mjekët, infermierët, policët dhe …
31/03 12:05
Top News – Presidenti i Kosovës: Takon quint-in për qeverinë e Kosovës
30/03 22:43
Top News – Autoritetet Kosovare apel popullsisë: Qëndroni në shtëpi
30/03 22:39
Top News – Thaçi për konsultime/ Kurti për zgjedhje pas pandemisë
30/03 12:53
Kosovë/ Maskat e burgut i qepin të rinjtë në qendrën korrektuese
30/03 12:27
Top News – Kriza politike në Kosovë/ Vetëvendosje kërkon zgjedhje të reja
28/03 18:36
Puntorët pa paga/ Kosovë: Kompanitë janë në humbje
28/03 17:34
Top News – Kosova, kriza politike/ Thaçi takon ambasadorin e SHBA
27/03 19:48
Top News – Kosovë, qeveria e re/ Thaçi: Të hënën nisin konsultimet
27/03 15:20
Kosova me qeveri në detyrë/ Kurti, do vazhdojmë punën për koronavirusin
26/03 20:29
Skenarët e Kosovës/ Thaçi duhet t’i kërkojë VV një emër tjetër ose zgjedhje
26/03 20:28
Kurti: Qeveria në detyrë do të vazhdojë punën në luftimin e pandemisë
26/03 15:45