Protestë në Romë kundër homofobisë
14/12/2019 20:15

Dhjetëra e mijëra pjesëtarë të lëvizjes rinore të Italisë, Lëvizja e Sardeleve, janë mbledhur në Romë të shtunën në përpjekje për të ndërgjegjësuar klasën politike të vendit dhe për të luftuar ksenofobinë. Sardelet, janë bërë një simbol i protestës kundër liderit të së djathtës ekstreme, Mateo Salvini, që ishte ministër i brendshëm dhe zëvendëskryeministër në qeverinë e mëparshme italiane që ndërmori një raprezalje ndaj emigracionit. Lëvizja ka vetëm një muaj jetë dhe nisi në Bolonja kur një tubim i organizuar nga katër aktivistë të panjohur për të denoncuar fjalimet që nxisnin urrejtjen dhe ndasinë të Salvinit mundën të mblidhnin një turmë prej 15 mijë vetësh, duke habitur shumëkënd. Që atëherë, lëvizja ka mbajtur tubime masive duke kënduar hitin anti fashist Bella Ciao e duke tërhequr me dhjetëra e mijëra njerëz në Milano, Firence, Napoli dhe Palermo. “Protesta e parë ishte kundër Salvinit ndërsa tani ato janë bërë një riafirmim i demokracisë; ne jemi anti fashistë, mbështesim barazinë, kundërshtojmë intolerancën dhe homofobinë – thotë Mattia Santori një nga themeluesit e lëvizjes. Pas Romës, ‘sardelet’, kanë në shënjestër qytezat e vogla që janë edhe territore të brishta dhe të ndjeshme ndaj ideve minimaliste dhe populiste. Dhe në fakt, lëvizja e sardeleve, ishte një përgjigje ndaj fuqisë në rritje në veri të vendit të koalicionit të së djathtës ekstreme të udhëhequr nga lega e veriut e Salvinit.

Tërmet në Turqi/ Lëkundja me magnitudë 6.8 e shkallës Rihter, viktima dhe ndërtesa të shembura
25/01 03:30
Strategjia e mbrojtjes së Trump/ Gjyqi në senat për nismën e shkarkimit të Presidentit
24/01 20:22
Merkel do të takohet me Ramën në Berlin
24/01 17:56
Të dhëna nga marsi/ Uji i ngjashëm me oqeanet e tokës
24/01 16:34
Grenell, i besuari i Trump/ Kush është kritiku i Merkel që po negocion mes Kosovës dhe Serbisë
24/01 15:55
Ora e apokalipsit/ Shkencëtarët: Tani jemi më afër
24/01 12:46
Soros kundër diktatoreve/ Premton miliarda për projekte
24/01 12:34
“Turizmi për lindje”/ SHBA merr masa për ta frenuar
24/01 11:45
Virusi, Kinë/ Ndërtohet spitali me 1 mijë shtretër për të kuruar viktimat e koronavirus
24/01 11:32
Si ka ndryshuar stili i veshjes së Meghan Markle në një kohë të shkurtër?
23/01 18:18
Kanadezët kundër: Për sigurinë, Harry të paguajë vetë!
23/01 17:51
Organi monitorues i KE: Shqipëria përparim në masat kundër pastrimit të parave
23/01 16:10
Masa sigurie në Pekin/ Anulohen kremtimet për vitin e ri, njerëzit po blejnë ilaçe
23/01 15:11
Vlera e tregut/ Tesla kapërcen Volkswagenin
23/01 13:08
SHBA, “lista e zezë”/ Shtohen edhe 6 shtete të tjera
23/01 12:51
Virusi i rrezikshëm në Kinë/ Gazetarja për Top Channel: Ja çfarë po ndodh deri më tani!
23/01 12:46
Zbulohet e vërteta shokuese e virusit që po vret në Kinë
23/01 11:30
Video/ ‘Dilni jashtë’, Macron sherr me oficerët izraelitë
23/01 08:15
Avioni automatik, Airbus e teston me sukses
22/01 20:12
Gjyqi ndaj Trump në senat/ Në hetim nuk do të lejohen dëshmitarë të rinj
22/01 20:07