Presidentja e re greke/ “Gruaja” që shembi çdo barrierë
22/01/2020 19:40

Katerina Sakellaropolu, presidentja e re e Greqisë, ka lindur më 30 maj 1956. Ajo u votua nga parlamenti grek si presidentja e tetë e republikës së tretë helene dhe e 13 në total. Ajo do të marrë postin më 13 mars dhe do të jetë e para grua që do ta mbajë këtë pozicion në Greqi. Sakellaropolu ka lindur në Selanik. Vajza e një gjykatësi të Gjykatës së Lartë, ajo ka studiuar drejtësi në universitetin e Athinës dhe ka kompletuar studimet pasuniversitare në ligj publik në Universitetin e Sorbonës, në Paris. Në mes të viteve 80 ajo u pranua në këshillin e shtetit dhe u promovua në këshilltare në vitin 2000. Në tetor 2015 ajo u zgjodh zëvendëspresidente e këshillit të shtetit dhe në tetor 2018, në mënyrë unanime, u zgjodh presidente e këtij këshilli. Dhe kjo ishte një arritje e madhe pasi ajo u bë e para grua që merr kryesimin e gjykatës më të lartë të vendit, arritje kjo që do të lihej sërish prapa tani, me uljen e saj në karrigen e presidentit. Ajo do të zërë tani vendin e Prokopis Pavlopulos, mandati pesë vjeçar i të cilit përfundon në mars. Edhe pse presidenti është shefi i shtetit grek dhe komandant i forcave të armatosura, posti është kryesisht ceremonial. Presidentët grekë konfirmojnë qeveritë dhe ligjet dhe teknikisht kanë fuqinë të shpallin luftë, por vetëm në bashkëveprim me qeverinë. E mbështetur nga majtistët e Syrizës dhe Partitë Socialiste, Sakellaropolu mundi të sigurojë një nga rezultatet më të mira të votimit në historinë e parlamentit grek. Ajo ka thyer kështu traditat jo vetëm sepse është femër, por edhe pse nuk është anëtare e asnjë partie politike.

Dy shkencëtarë kineze: Virusi doli nga laboratorët ne Wuhan
16/02 19:04
Përhapja e koronavirusit, Kina kufizon me tej lëvizjet
16/02 18:55
Bie “forca” e Koronavirusit/ Kina njofton se për të tretën ditë ka një frenim të virusit
16/02 12:24
400 çifte lidhën kurorë në ditën e Shën Valentinit, ceremonia falas!
15/02 16:19
Në kërkim të jashtëtokësorëve/ Në New Mexico, nis projekti gjigant
15/02 16:01
SHBA “blen” Europën/ Një miliardë dollarë për t’u larguar nga gazi rus
15/02 15:50
Masakroi me thikë gruan, shpërthejnë protestat në Meksikë
15/02 13:11
Presidenti i Gjermanisë: SHBA, Kina dhe Rusia rrezikojnë rendin botëror!
15/02 12:33
Frika nga virusi ‘mbyll’/ Mobile World Congress
14/02 20:38
Trumpi uron Thaçin për përvjetorin e 12-të të Pavarësisë së Kosovës
14/02 20:35
Falimenton kompania ajrore turke, Atlas
14/02 20:17
Debati për pavarësinë e drejtësisë/ Presidenti Trump dhe vija që ndan politikën nga zbatimi i ligjit
14/02 20:11
Whisky me i shtrenjtë, del në shitje në ankand online
14/02 20:04
Sulme me tullumbace nga rripi i Gazës në Izrael
14/02 19:20
Zhduken dy gazetarë në Wuhan/ Tregonin të vërtetën për atë që ndodhte në epiqendrën e koronavirusit
14/02 19:18
Putin: Në kushtetutën e re, përfshihet edhe nocioni i martesës
14/02 19:18
Publikimi i pamjeve pornografike, Griveaux heq dorë nga gara për kryetar të Parisit
14/02 17:32
Shtëpia 165 milionë dollarë/ Bosi i “Amazon” thyhen rekordin me pronën “Warner”
14/02 15:53
‘Bad Romance’/ Koronavirusi zbeh Shën Valentinin
14/02 15:12
Bosi i “Facebook”, i lumtur të paguajë taksa në Evropë
14/02 12:42