Përkthimi i ri i “Iliadës” – Botohen 16 mijë vargjet e veprës së antikitetit
06/11/2019 20:03

Rreth 16 mijë vargje të “Iliadës” së Homerit, sapo panë dritën e botimit në shqipen standarde nën përkthimin e Llambro Rucit. Ajo është në formën e një poeme, ashtu siç edhe këndohet në teatrot greke. Një vepër madhore që dikur Naimi filloi të përkthente e që shumë breza shkollorë e kanë pasur në tekstet e tyre. Që nga zemërimi i Akilit e deri tek funerali i Hektorit janë 51 ditë që përbëjnë poemën më të famshme të historisë së njerëzimit, Iliadën e Homerit. Kjo poemë, e cila i kushtohet bëmave të heronjve. Madhështisë së tyre, por që mbyllet me ndërgjegjësimin e hidhur të brishtësisë njerëzore. “Mendoj që është një vepër madhore edhe për shkakun se i njëjti përkthyes ka përkthyer më parë dhe ka botuar Odisenë dhe në këtë mënyrë ka një njohje të jashtëzakonshme të veprës së Homerit dhe pastaj atë e ka sjellë në shqip në mënyrë të qëndrueshme”, shprehet Irena Toci. Toci shkon edhe më tej duke kërkuar reflektim për ta bërë Iliadën e shqipes standarde pjesë të kurikulave mësimore. “Unë besoj që është momenti i duhur për të reflektuar dhe për ta përdorur gjerësisht nëpër shkollat tona leximin e kësaj vepre që është në shqipen standarde, që është e pajisur me një parathënie të përthyesit Llambro Ruci, që është e pajisur me shënime të hollësishme që ta vejnë veprën më të lehtë për ta kuptuar”, shton Toci. Llambor Ruci për fat të keq nuk e pa dot librin në duart e lexuesve. Një sëmundje e beftë I mori jetën rreth një vit më parë, e misionin e tij e çoi deri në fund bashkëshortja. “Llambro punonte shumë, cdo ditë me përkthimin dhe Iliada dhe Odisea, më saktë Homeri ishin misioni i jetës së tij. fakti që Iliada vjen në shqip nga një gjuhë kaq e lashtë dhe e pasur tregon që dhe shqipja jonë është shumë shumë e pasur dhe Llambro këtë e jepte mjeshtërisht”, tha bashkëshortja e Llambro Rucit. Ky botim është një ndihmë dhe aset i shtuar jo vetëm për studiuesit e letërsisë, për përkthyesit e rinj, por edhe për lexuesin e thjeshtë.

“Jeho” në Top Channel/ Spektakli i muzikës, cdo të dielë në orën 20.00
11/07 20:00
Mbrëmja Gala e ICT Awards/ Kurorëzohen fituesit e edicionit të 8-të
10/07 20:11
Shfaqje teatri pa spektatorë/ Në teatrin Migjeni, aktorët interpretojnë para sallës bosh
10/07 19:43
Studentët e artit ekspozitë Covid/ Përgatiten për provimet e diplomës në mes të korrikut
08/07 15:50
Kriza ekonomike në kohën e Covid/ Libri dokumentues i profesorëve Anastas Angjeli dhe Ardian Civici
07/07 15:44
Art mbi pasqyrë/ Amarildo Ruci sjell një botë tjetër ngjyrash, mbizotëron bluja
06/07 20:16
Shfaqja e parë pas pandemisë/ “Testamenti i ri” komedia franceze e viteve ‘30
30/06 19:58
“Mëhalla e grave”/ Libri më i fundit që sjell shkrimtari Kim Mehmeti
28/06 20:00
Qëndistarja e Beratit/ Albana Balla, prej 25 vitesh vazhdon traditën
27/06 20:01
Gjovalin Lazri, mjeshtër i madh/ Violonçelisti është vlerësuar nga Presidenti Meta
26/06 16:14
“Po vjen Trump”/ Publicisti Frrok Çupi prezanton librin e ri në Elbasan
26/06 13:09
Festivali letrar për të rinj/ Edicioni i gjashtë në kushtet e pandemisë
24/06 20:06
Karantina e Pëllumb Kullës/ Gjatë izolimit në Shqipëri krijoi “diktatura e Parasë”
23/06 15:42
Ekspozitë për pandeminë/ Punët e fundvitit të studentëve të arteve të bukura
22/06 19:56
Top News – Këngëtaja legjendare/ Vera Lynn vdes në moshën 103 vjeç
18/06 20:19
Libri i karantinës/ Dorëshkrime për dhimbjen, vdekjen, dashurinë dhe erosin
18/06 20:01
Aventura gjermane e Genc Mulliqit/ Ekspozon punimet e krijuara gjatë ditëve të karantinimit
16/06 20:05
Top News – Bukuri që të mahnisin/ Pamje me dron te “Syrit të Sheganit”
13/06 23:31
Tre kamberët e Kapexhiut/ Ekspozita me karikaturat e Ramës, Bashës dhe Veliajt
09/06 20:27
Çmimi i arkitekturës evropiane/ Për këtë vit nga Shqipëria do të nominohen 5 projekte
09/06 13:07