Padia e Ramës ndaj Haradinajt/ Kushtrim Palushi, avokati i kryeministrit të Shqipërisë
16/01/2020 20:01

Top Channel ka siguruar një pjesë të padisë, 30 faqe, në të cilën kryeministri i Kosovës në largim, Ramush Haradinaj përveç akuzës për shpifje mbi “Idenë e shkëmbimit të territoreve”, akuzohet edhe për deklarimet se homologu i tij shqiptar, Edi Rama këtë po e bën për përfitime personale. Në padi përmendet emisioni 360 shkallë ku specifikisht thuhet: “Haradinaj ka akuzuar në mënyrë specifike paditësin (Ramën) se është angazhuar në projektimin dhe i ka dhënë mbështetje “Idesë së korrigjimit të kufijve” në shkëmbim të një interesi financiar” pra korruptiv që sipas të paditurit (Haradinaj) personifikohet në të ardhura të nga një pjese të minierës së Trepçës që gjendet në veriun e Republikës së Kosovës”. Kjo pjesë ka një vlerë prej “10 miliard euro” dhe sipas të paditurit (Haradinaj) këto para do të “Ndahen në mes Presidentit Thaçi, Kryeministrit Rama dhe Presidentit serbe Aleksandër Vucic”, shkruhet në padinë e Ramës. Me këtë Rama përmes padisë pretendon se “bëhet fjalë për akuza të karakterit nga më të rëndë penal drejtuar paditësit për “tradhëti” e pikërisht “të interesave madhorë mbarë kombëtare” për shkaqe nga më flagrantet e banale si “përfitimi personal material- si dhe nga mënyrë se si janë thënë, të lënë të kuptosh që flitet për një ngjarje konkrete, të vërteta e të provuara si të tilla, duke mos lënë asnjë mundësi për publikun që të mendojë të kundërtën dhe të bëjë vlerësimin e tij”, thuhet në padi. Ehat Miftari nga Betimi për Drejtësi, të cilët informuan publikun për padinë, thotë se kryeministri ka imunitet në ushtrimin e funksionit, por ky imunitet përfundon në momentin kur ofendon ose përhap gjuhë fyese ndaj një personi tjetër. Padinë e Ramës, profesori Rrahman Paçarizi e sheh rrjedhojë e qëndrimeve personale të të dy kryeministrave. Por, sipas tij kjo nuk do të ndikoj në raportet mes dy vendeve. Bazuar në afatet ligjore, Gjykata Themelohet duhet brenda 30 ditësh ta caktoj lëndën tek gjyqtari, por bazuar në praktikat e deri tanishme, lënda mund të trajtohet mas disa vitesh. Top Channel ka kontaktuar avokatin e autorizuar të kryeministrit Rama, Kushtrim Palushi por i njëjti nuk i është përgjigjur thirrjeve. Ndërkaq, zyra e kryeministrit Haradinaj nuk ka treguar nëse kanë angazhuar avokat.

“Ministrja bukuroshe lidhje familjare me presidentin”, Kryemadhi sulmon Gjonaj
22/02 15:29
Minishengeni, Rama mesazh Prishtinës: Nuk na duhet konsensus për gjithçka
22/02 12:25
Rama po largohej, banorët e ndalin. “Po të hedhin hi syve kryeministër, po i mbushin pallatet me shkumë”. Kryeministri: Me çfarë ta mbushi?
21/02 20:41
1 vit nga djegia e mandateve/ Nga protestat te ulja në tryezë me PS për reformën zgjedhore
21/02 20:06
A do e mbështesë Metën në 2 mars? Basha thotë se do të flasë të shtunën. PD, konferencë për shëndetësinë
21/02 19:53
Studenti i ndërpret fjalën, Rama: Djalin duhet ta shoqëroni për të marrë shërbimin e shpejtë mjekësor
20/02 20:51
Meta: Kërkojnë t’i marrin kompetencat Presidentit
20/02 19:48
Ambasadori Soreca për Top Channel: 1.15 miliardë Euro, transparencë, qartësi dhe llogaridhënie
20/02 15:10
PD: Anuloni vettingun për zgjedhjet/ Përplasja me PS. Kërkohet gjykatë e re për zgjedhjet
20/02 15:07
20 shkurti/ Forumi rinor i PD proteston sot para kryeministrisë
20/02 13:01
Reforma Zgjedhore/ Opozita propozon moratorium 4 vjeçar nga vetingu për gjyqtarët e zgjedhjeve
20/02 12:59
Si u grabit Kompleksi Partizani. Taulant Balla, denoncoi prej vitit 2012 familjarët e Berishës
19/02 21:02
Meta: Protestë më 2 Mars/ Presidenti: Kundër grushtit të shtetit të qeverisë Rama
19/02 15:20
Spartak Braho, kundër Ilir Metës: Edi Rama po bën grusht shteti? Grushtet i bën opozita
19/02 15:06
Presidenti: Grushtin e shtetit e shpartalloj me dekrete/ Kryetari i PD: Rotacioni i pashmangshëm
18/02 19:45
1.15 miliardë euro për Shqipërinë! Komisioneri i BE-së: Korrupsioni s’do të tolerohet
18/02 11:10
Presidenti me tone të ashpra ndaj qeverisë: I shkarkoj unë dhe populli më parë se të më shkarkojnë
18/02 02:09
Donacionet për rindërtimin pas tërmetit, Shqipëria merr 1.15 miliardë euro
18/02 02:08
Meta flet për “grusht shteti”/ Akuzon mazhorancën për veprime arbitrare
17/02 15:51
Konferenca e jashtëzakonshme, Meta: Sot dua të njoftoj për veprimtarinë e re kriminale të Dvoranit
17/02 13:03