Oksigjen në Mars, NASA siguron provat e para
14/11/2019 19:07

NASA ka siguruar për të parën herë prova konkrete për praninë e oksigjenit në atmosferën e Marsit. Zbulimi është bërë mbi kraterin Gale, nga Roveri Curiosity, aktiv që nga gushti i 2012-ës. Instrumentet e Curiosity në tre vitet e fundit në mars, kohë kjo e barabartë me rreth gjashtë vite në tokë, kanë zbuluar, krejt papritur, variacione rajonale të molekulave të oksigjenit, që në tokë konsiderohet sinonim i jetës. Shkencëtarët e Curiosity, kanë publikuar rezultatet në revistën Journal of Geophysical research: planets. Oksigjeni marsian duket se sillet si metani, i pikasur në të shkuarën nga Curiosity. Nivelet e tij janë në fakt shumë të ulëta në periudhën e dimrit, më pak se 1 për qind, sipas shkencëtarëve të NASA-s, por rriten ndjeshëm në pranverë dhe verë. Pikërisht siç bën edhe metani. Kërkuesit e Nasa-s nuk kanë për momentin një shpjegim për këtë luhatje që nuk mund të shpjegohet me dinamikat normale të atmosferës. Për shkencëtarët duhet të ketë një shkak tjetër, psh të natyrës gjeologjike. Një shpjegim tjetër, mund të jetë edhe prania e formave të mundshme të jetës bakteriale. Por për këtë të fundit, të paktën për momentin, nuk ka prova. Curiosity nuk ka instrumentet për të shuar dyshimin. Detaje më të mëdha mund të mësohen nga dy misionet e programuara për 2020; exoMars 2020 i agjencisë hapësinore evropiane dhe mars 2020, të NASA-s, që do të kërkojnë gjurmë të formave të mundshme të jetës, të tashme apo të shkuar, në mars.

Top News – Eurodeputetët e PE/ Kërkojnë liberalizimin për Kosovën
07/07 21:46
Top News – Spitali në Romë/ Ndan binjakët e bashkuara në kokë
07/07 20:47
Top News – Kryeson Japonia/ Pasaportat më të fuqishme në botë
07/07 20:40
Top News – Studimi në Britani/ 22% e të prekurve me simptoma
07/07 19:25
Top News – Murtaja bubonike/ OBSH: Për momentin nuk ka rrezik
07/07 19:18
Top News – Presidenti i Brazilit/ Bolsonaro preket nga koronavirusi
07/07 19:16
Top News – Angli, mbyllen 3 pube/ Të dehurit nuk ruajnë distancën
07/07 18:57
Top News – Lufta ndaj Hiv-Aids/ Koronavirusi rrezikon përparimet
07/07 18:56
Top News – Nudo e pa maska në liqen/ Itali, gjoba të majme për turistët
07/07 18:26
Top News – Skandali në SHBA/ Kopje të kasetave të Epstein
07/07 18:21
Top News – Rikthehet izolimi/ Melburni mbyllet për gjashtë javë
07/07 18:18
Top News – Temperaturat në Arktik/ Qershori, me i nxehti i regjistruar
07/07 18:01
Top News – Pretendohet se s’ka infeksione me Covid/ Misioni i OBSH-së ‘zbarkon’ në Turkmenistan
07/07 15:31
Top News – Macron shkarkon ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner
07/07 15:02
Top News – Italia ndjen mungesën e turistëve amerikanë
07/07 14:55
Top News – Lufta e tarifave BE-SHBA: Kërcënim me taksa 100%
07/07 12:55
Top News – Ushtria gjermane/ Stërvit qentë për të gjetur Covid
07/07 11:58
Top News – Ish ndihmësja e Melania Trump, rrëfime “eksplozive” në librin e ri!
07/07 11:37
Top News – Spanja dhe Suedia/ Dyshime mbi imunitetin e tufës
07/07 11:18
Top News – Seul, spektakël në qiell/ Mesazhe sensibilizimi me drone
06/07 22:40