OKB: 7 milionë fëmijë të privuar nga liria
18/11/2019 20:39

Vlerësohet se 7 milionë fëmijë nuk janë të lirë, por të burgosur në burgje policie, qendra të paraburgimit për emigrantë, shtëpi për persona me aftësi të kufizuara, institucione të qendrave sociale, sipas një studimi të Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut. Autorët deklaruan se vlerësimet e tyre konservatore shkojnë kundër Konventës për të Drejtat e Fëmijëve, një pakt i OKB midis 200 vendeve që lejon ndalimin e personave nën moshën 18 vjeç si një masë afatshkurtër e zgjidhjes së fundit. “Megjithëse është bërë përparim vitet e fundit për të adresuar problemin, duhet të bëhen shumë më tepër për të nxjerrë fëmijët nga institucionet penguese”, deklaroi Manfred Nowak, një studiues austriak për të drejtat që drejtoi studimin. “Është përgjegjësia jonë për t’u dhënë fëmijëve kujdestarinë e fëmijërisë së tyre”, shkroi ai. Raporti paralajmëron se çrregullimet psikiatrike midis fëmijëve mund të rriten dhjetëfish gjatë paraburgimit dhe se fëmijët e lëshuar vdesin shumë më të rinj se ata që nuk janë arrestuar kurrë. Ekipi i Nowak zbuloi se të paktën 410 000 fëmijë mbaheshin në burgje çdo vit dhe në paraburgim, ndërsa 1 milion mbaheshin në arrest policor.

“Nënat e Srebrenicës” ngrenë padi kundër Holandës
21/01 20:10
Nis hetimi në senat/ A do të shkarkohet Donald Trump…
21/01 20:07
Virusi vdekjeprurës, 300 të prekur dhe 6 viktima/ Shkencëtarët identifikojnë virusin e rrezikshëm
21/01 20:02
Një shqiptare në Davos/ Nita Shala: Mundësia më e mirë për të diskutuar mbi tema me rëndësi globale
21/01 19:54
Vuçiç për taksën: Pres të hiqet nga qeveria e re
21/01 19:27
Stuhia “Gloria” godet Francën dhe Spanjën
21/01 19:07
Vuitton prezanton diamantin e dytë më të madh në botë
21/01 19:00
Trump vs Thunberg/ Përplasje në Davos për klimën
21/01 18:57
Greva në Paris/ Rritet me 40% numri i aksidenteve rrugore
21/01 16:43
Virusi vdekjeprurës/ Shkencëtarët identifikojnë virusin e rrezikshëm
21/01 15:54
Kartele droge dhe armësh/ Arratisen rreth 80 kriminelë të rrezikshëm, hapën tunel në burg
21/01 13:38
Katër të vdekur nga virusi i ri në Kinë
21/01 10:08
Dorëhiqet drejtori i BBC
21/01 03:11
Inteligjenca artificiale/ Google bën apel për rregullore
21/01 03:08
Nga Viena në Bruksel/ Treni i natës që mbron ambjentin
20/01 21:33
Reshje rekord bore në Kanada, edhe ushtria në ndihmë
20/01 21:19
“E hëna blu”, dita më e trishtuar e vitit!
20/01 21:17
Kina: Virusi i ri i pneumonisë transmetohet nga njeriu në njeri
20/01 18:27
“Selfie” i Van Gogut/ Ekspertët provojnë origjinalitetin
20/01 17:21
Përkthyesi i Bundeswehr akuzohet për spiunim në favor të Iranit
20/01 17:01