OEA: Bizneset në Kosovë kërkojnë trajtim emergjent të korrupsionit
09/12/2019 19:54

Një raport i hartuar nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë thekson se perceptimi i bizneseve për nivelin e korrupsionit në vend është përkeqësuar në krahasim me një vit me parë dhe të anketuarit radhisin sundimin e dobët të ligjit dhe mungesën e vullnetit politik për të luftuar korrupsionin si faktorët kryesorë për gjendjen në vend. Këto të dhëna u bënë të ditura gjatë publikimit të studimit me titull “Perceptimi i korrupsionit sipas bizneseve”, që përfshinë anketat me 256 biznese nga sektorë të ndryshëm. Hajra sqaron se studimi ka nxjerrë në pah se 42 për qind e të anketuarve besojnë se korrupsioni është rritur, megjithatë ai mbetet një fenomen i paraportuar. Mbi 83 përqind e të anketuarve ndërkohë thonë se korrupsioni po i pengon ata në investime direkte. “Të gjitha bizneset që kanë hasur në korrupsion, vetëm 22 përqind prej tyre e kanë raportuar atë. 40 përqind të bizneseve që e kanë raportuar korrupsionin e kanë bërë atë në institucionin ku ka ndodhur korrupsioni, 46 përqind në Polici apo Prokurori, shtatë për qind në Agjencionin Kundër Korrupsionit dhe shtatë për qind në media”, shprehet Hajra. Për drejtorin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë, Arian Zeka, rezultatet e këtij studimi duhet të shihen me shqetësim dhe në Kosovë, shkalla reale e korrupsionit, është e lartë. “Ajo çfarë mbetet shqetësuese edhe nëse e krahasojmë me studimin e vitit të kaluar edhe këtë vit, është që ekziston një prani e madhe e korrupsionit real, nuk po flasim vetëm për përceptimin megjithëse duhet potencuar që boshllëku ndërmjet korrupsionit të përceptuar edhe korrupsionit real, megjithatë është i madh”, ka thënë Zeka. Raporti u publikua në fillim të shënimit të javës kundër korrupsionit në Kosovë e cila vazhdon të përballet me kritika për shkallën e lartë të kësaj dukurie dhe mangësinë e luftën kundër saj, posaçërisht në rastet e nivelit të lartë.

Posti i presidentit/ “Molla e sherrit” mes VV dhe LDK
19/01 19:35
Thaçi takon Walker: Të krijohet sa më shpejtë qeveria
19/01 19:30
Bankat në Kosovë/ Larg bursave ndërkombëtare
19/01 16:03
Mandatoi Kurtin/ Thaçi: Ta pranojë ose refuzojë
19/01 15:53
Thaçi, thirrja e fundit për Albin Kurtin/ Presidenti: Merr mandatin ose caktojmë dikë tjetër
18/01 18:30
Thaçi: Kurti po nuk qe gati për emrin, le ta refuzojë mandatin e krijimit të qeverisë!
18/01 15:35
Mustafa: VV, me logjikë lufte/ Kritika e kreut të LDK-së për partnerin e tij Albin Kurti
18/01 12:13
S’ka sinjale për takim LDK-VV, Osmani: Nuk duam shkarkimin e Glauk Konjufcës
17/01 20:17
Thaçi kërcënon VV: Emrin, ose do të ketë hapa ligjore/ Partia e Kurtit: Do ta sjellim
17/01 16:35
Mos formimi i qeverisë nga VV dhe LDK. Studentët protestë para Kuvendit: Boll luajtët me ne
16/01 16:03
Rama padit Haradinajn/ E akuzoi se me Thaçin dhe Vuçiç po përgatisnin shkëmbimin e territoreve
16/01 13:02
Sërish ndotje ajri në Kosovë/ IKSHP: Merrni masa, ka pasoja shëndetësore
16/01 12:14
“Akuzat për shkëmbim territoresh/ Rama padit në gjykatën e Prishtinës, Ramush Haradinajn”
16/01 10:29
LDK kërkon kreun e Kuvendit/ Kërkesë-oferta e re për Vetëvendosjen
15/01 21:54
Oferta e re për LDK/ Përpjekjet për koalicionin e ri qeverisës në Kosovë
15/01 16:22
Masakra që ndryshoi historinë/ 21 vite më parë në Reçak u masakruan 45 viktima
15/01 15:43
Masakra e Reçakut, Meta: Autorët para drejtësisë, kjo është rruga e pajtimit
15/01 12:06
Sot, 21 vite nga masakra e Reçakut
15/01 10:47
Aktakuzë ndaj 2 shtetasve rus! Tentuan të hynin në Kosovë në rrugë të paligjshme
15/01 10:42
Krahason Vucic-in me Milloshevicin/ Walker: Bota e di se masakra e Reçakut ka ndodhur!
14/01 19:23