Ndryshimi i orës, Italia kundër abrogimit
18/11/2019 20:49

Italia i ka thënë jo abrogimit të orës ligjore. Ashtu siç është kërkuar nga Bashkimi Evropian, nga 2021 çdo vend duhet të vendosë nëse do të adoptojë për të gjithë bitin orën ligjore apo orën diellore. Por qeveria italiane, ka depozituar në qershor në Bruksel një kërkesë zyrtare për të mbajtur të paprekur situatën aktuale, pa ndryshime. Sipas Corriere Della Sera, ka tre arsye pse Italia zgjedh të vazhdojë me gjashtë muaj orë diellore dhe gjashtë muaj të tjerë me orë ligjore. Shqetësimi i parë i Italisë ka të bëjë me mungesën e një vlerësimi të avantazheve apo disavantazheve. Mungojnë sipas Romës provat shkencore se këto dy ndryshime të orës mund të dëmtojnë me të vërtetë ekuilibrin psiko-fizik. Dyshimi i dytë, ndoshta më i rëndësishmi, është ai që lidhet me aspketin ekonomik; falë orës ligjore, që ofron për gjashtë muaj të vitit një orë ditë më shumë, mund të kursehen para që sipas ekspertëve, për Italinë, shkon deri në 100 milionë euro në vit. Dhe problemi i tretë lidhet me mundësinë që zgjedhje individuale të shteteve anëtare të krijojnë një mozaik harqesh kohore të ndryshme, me rrezikun që të mos garantojnë funksionimin korrekt të tregut të brendshëm. Synohet pra të vendoset rregull por ekziston rreziku të thellohet kaosi. Muajt e ardhshëm do të diskutohet në selinë e parlamentit dhe komisionit evropian edhe pse aktualisht në Bruksel, çështja nuk është prioritare. Vendet në veri të kontinentit janë kundër orës ligjore, sepse atje gjatë verës errësohet më vonë dhe nuk kanë nevojë të spostojnë akrepat e orës për të kursyer në fatura. Por në jug, mbështetet ndryshimi aktual i orës sepse kursen një orë dritë në mbrëmjet e verës dhe fal një orë më shumë mëngjeseve të dimrit.

Trump dhe Putin, liderët që admiron Erdogan
11/12 19:45
Revista “Time” shpall personin i vitit Greta Thunberg
11/12 19:30
Lituani: Ushtria digjitale kundёr krimit kibernetik
11/12 17:28
Shtëpia e Bardhë: Akuzat e demokratëve e forcojnë presidentin
11/12 17:25
Trump paralajmëron Rusinë kundër ndërhyrjes në zgjedhje
11/12 17:23
Nëntë vende të BE për “integrimin e përshpejtuar” të Ballkanit Perëndimor
11/12 17:11
Vuçiç uron nobelistin Handke: Serbia ju konsideron mik të vërtetë
11/12 16:51
Filmi më i ri për Krishtlindje – “Kur Hitleri vodhi lepurin ngjyrë trëndafili”
11/12 16:46
Rregullat e reja të emigrimit/ Gjermania: Do të hyjnë në fuqi që nga 1 marsi
11/12 16:36
Jo apartamente për të huaj/ Diskriminim në gjermani. kërkohet dëmshpërblim
11/12 13:38
Fluturon avioni elektrik/ Kryhet fluturimi i parë në Vancouver
11/12 12:45
“Karta e Adriatikut”/ Xhaçka: Të forcojmë punën dhe angazhimin tonë në kuadër të NATO
11/12 12:17
Kryeministrja më e re në botë. Jeton në një apartament me qira me të ëmën
10/12 19:50
Procesi për shkarkimin e Trump, demokratët bëjnë publike dy akuzat
10/12 18:52
Emmanuel Macron vazhdon reformat e pensioneve pavarësisht grevave
10/12 18:29
Ballkani i cenuar nga “fake news”/ Në krye për lajme të rremë, mediat serbe në Bosnje
10/12 17:05
Vepra e re e Banksy/ Artisti kontrovers tregon disa nga sekretet e tij
10/12 16:10
“Tsunami Demokratik”/ Organizon tubim para “El Clasico”
10/12 12:50
Libra për Krishtlindje, dhuratat më të shumta në Islandë
10/12 12:46
Sidney pushtohet nga tymi/ Shkak djegia e pyjeve, nivel i lartë rrezikshmërie
10/12 12:43