Mllefi në rrjetet sociale/ Psikologët: Jemi më tepër të liruar se sa të lirë
13/01/2020 15:22

Sot, nëpër rrjetet sociale shprehet një zemërim i papërmbajtur. Të mendosh që janë një ushtri e tërë njerëzish që mendojnë se kanë të drejtë të përbaltin e sulmojnë këdo që munden. Mediat sociale u kanë dhënë të drejtën e fjalës budallenjve, tha dikur shkrimtari italian Umberto Eko. Më përpara, ata flisnin nëpër bare pas një gote, pa dëmtuar komunitetin. Ua mbyllnin menjëherë gojën, ndërsa tani kanë të njëjtën të drejtë fjale, me një fitues të çmimit Nobel. Është pushtim nga budallenjtë, e quajti novelisti dhe kritiku letrar Umberto Eko, këtë fenomen. “Njerëzit kanë me shumë prirje jo të ecin përpara, por të ngadalësojnë ata që ecin. Jemi me mentalitet të vendeve të botës së tretë. Duan si të shkatërrojnë jetën e një njeriu, me intriga e shpifje. Unë i injoroj fare, nuk ua vë veshin, eci përpara, thotë një qytetare. Kur nuk ke punë, kur nuk lodhesh e përpiqesh, mllef do të nxjerrësh. Ka njerëz që mundohen të ngrihen mbi punën e lodhjen e tjetrit, mundohen ta zhvlerësojnë një njeri punëtor”, shprehen qytetarët. Për filozofin Umberto Eko, internet është një dramë e vërtetë, pasi promovon hiçin, si mbajtës të së vërtetës. “Zemërimi e mllefi në rrjetet sociale është tregues i nevojave të paplotësuara, i një inferioriteti kulturor. Ne jemi më tepër të liruar sesa të lire”, shprehet psikologu Edmond Dragoti.

Reshje dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
24/03 08:00
Diell dhe rritje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
13/03 08:18
Vazhdojnë reshjet, njihuni me parashikimin e motit për sot
04/03 07:48
Dita e verës/ Në Korçë ndizen zjarret dhe sfidohen temperaturat e ulëta
01/03 12:35
Pakësohen bimët medicinale/ Mblidhen pa kriter në Gjirokastër
01/03 12:20
Përreth botës me biçikletë/ Argjentinasi vjen në Vlorë. Udhëton drejt Katarit
27/02 12:32
Rikthehen vranësirat, njihuni me parashikimin e motit për sot
25/02 08:14
Vlora në panairin e turizmit/ Ftesë për pushuesit italianë të vijnë gjatë verës
23/02 03:35
“Shtëpia ime”/ Edhe 9 ditë për aplikimin e të prekurve nga tërmeti për programet e rindërtimit
21/02 04:37
Veliaj: Do hapim 38 palestra të reja për fëmijët dhe të rinjtë që duan të merren me sport
12/02 15:43
S’gjen fëmijë pa celular. Lundrojnë në botën e internetit më mirë se prindërit e tyre
11/02 12:11
Rikthehen reshjet dhe ulen temperaturat, ky është parashikimi i motit për sot
04/02 08:47
Të gdhendësh suvenirin tënd/ Në Gjirokastër turistët duan që të jenë si vendasit
02/02 14:03
Parashikimi i motit/ Ja çfarë pritet të ndodhë në fundjavë
31/01 07:36
Reshje shiu dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
30/01 08:10
Mos dilni pa çadra, ja deri kur do të vazhdojnë reshjet e shiut
28/01 07:54
Fundjava vjen me reshje, njihuni me parashikimin e motit
24/01 07:54
Ulen sërish temperaturat, njihuni me parashikimin e motit për sot
22/01 08:24
Diell dhe temperatura të ulëta, ky është parashikimi i motit për sot
21/01 08:02
Diell dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
17/01 07:53